Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orduda Ergenekon operasyonu mu?

01 Eylül 2008 / 11:27
Şamil Tayyar, bugünkü yazısında 'Ordu içinde 'Ergenekon' temizliği başladığı' duyumu aldığını açıkladı
Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar, bugünkü yazısında 'Ordu içinde 'Ergenekon' temizliği başladığı' duyumu aldığını açıkladı. İşte o yazı..

Orduda operasyon

Genelkurmay askeri savcılığı, 12 Haziran 2007 tarihindeki Ümraniye'de bir gecekonduya yapılan baskın sırasında ele geçirilen 27 el bombasından sonra genişleyerek Ergenekon'a dönüşen soruşturmayla yakından ilgileniyor.

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar da Genelkurmayla yakın ilişkide. Emekli askerlerin ev ve ofislerinde ele geçirilen 'gizli' nitelikteki askeri evrakı, ele geçirilen mühimmat ve silahlarla ilgili ekspertiz raporlarını, Ergenekon'la bağlantısından şüphe duyulan askeri personel listesini delilleriyle birlikte 1 yıldır periyodik olarak askeri savcılığa intikal ettiriyor.

O nedenle askeri savcılık, yürüttüğü soruşturma sonucunda Ergenekon'la bağlantılı subay, astsubay ve askeri öğrencilere yönelik yeni bir dosya açabilir.

İsmail Küçükkaya'nın 18 Temmuz tarihli Akşam'da yayınlanan haberindeki Ergenekon soruşturmasının sonucu da merakla bekleniyor. Hava Kuvvetleri'nde görevli 6'sı kurmay albay 20'den fazla subay, askeri öğrenci ve sivil memur hakkında Ergenekon'la ilişkisi olduğu gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

Genelkurmay aynı gün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada soruşturmanın varlığını kabul etti ama Ergenekon'la ilgili olmadığını bildirdi. Küçükkaya ise haberinin arkasında durduğunu yazdı.

Şimdi yeni bir duyum aldık. Havacı bir üsteğmen ile 4 harp okulu öğrencisi Ergenekon'la bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmış. Ayrıca, akçalı bir mevzudan dolayı bir kurmay albayın gözaltına alındığı iddiası ulaştı.

Gözaltılar doğru mu, doğruysa Ergenekon'la bağlantılı mı kesin değil. Akreditasyon sorunu nedeniyle Genelkurmay'dan teyit etme imkanımız olmadı. Açıklama yapılırsa kamuoyu bilgilenmiş olur."

Kaynak:
Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri