Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Org. Berk: Erdoğan için o sözü etmedim

20.08.2010 23:28
Erdoğan, Orgeneral Berk’in kendisi için “Memleketi sattı” dediğini iddia ederek su duyurusunda bulunmuştu.

Başbakan Erdoğan son YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan Erzurum'daki Ergenekon soruşturmasının 1 numaralı şüphelisi Orgeneral Saldıray Berk hakkında, “Kamu görevlisine hakaret”ten suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun Berk'in de katıldığı, Yüksek Askeri Şûra toplantısından kısa süre önce yapıldığı ortaya çıktı... 

Başbakan Tayyip Erdoğan 1-3 Ağustos tarihlerinde toplanan Yüksek Askeri Şûra'da (YAŞ) Kara Kuvvetleri Eğitimve Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) atanan Erzurum'daki Ergenekon iddianamesinin 1 No'lu şüphelisi 3. Kolordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında, “Kamu görevlisine hakaret” ve “Kişilik haklarını zedeleyici ağır hakaret” iddiasıyla suç duyurusu yaptı.

'MEMLEKETİ SATTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?'

Başbakan Erdoğan'ın Avukatı Fatih Şahin aracılığıyla yaptığı suç duyurusunda, Orgeneral Berk'in 2008'de Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar Köyü ziyaretinde söylediği ileri sürülen sözler yer aldı. Orgeneral Berk'in konuşmasında, AK Parti ve Başbakan Erdoğan'a ağır eleştirilerde bulunduğu ve “Başbakan'ınmemleketi sattığını da biliyormusunuz” dediği iddia edildi. YAŞ toplantısından önce gerçekleşen suç duyurusunun Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na yapıldığı, buradan Erzincan Başsavcılığı'na, ardından da 4 Ağustos tarihinde Kemaliye Başsavcılığı'na ulaştığı öğrenildi. Kemaliye Başsavcısı Ramazan Temel, soruşturmanın henüz tamamlanmadığını belirterek “Başbağlar Köyü sakinlerinin ifadelerini aldık. Orgeneral Berk de iki tanığının olduğunu söyledi. Bu tanıkların ifadelerini de aldıktan sonra sanırım15 gün ya da 1 ay içerisinde iddianameyi tamamlarım” bilgisini verdi.

ORGENERAL BERK İLK KEZ İFADE VERDİ

Dava kapsamında Erzincan Başsavcılığı, Orgeneral Berk'in talimatla ifadesini aldı. Orgeneral Berk'e atfedilen sözler geçen ay köy sakinlerinden Necati Aydoğdu'nun iddialarıyla gündeme gelmişti. Aydoğdu internet sitelerine yansıyan açıklamasında, Berk'in köylerini ziyareti sırasında AK Parti'ye oy verdiğini öğrenince, “Başbakan'ınmemleketi sattığını da biliyormusunuz” dediğini ileri sürmüştü.

3. ORDU'DA SESSİZ DEVİR TESLİM

3'üncü Ordu Komutanı iken Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığı'na (EDOK) atanan Orgeneral Saldıray Berk, 13 Ağustos günü sessizce düzenlenen devir teslim töreniyle Erzincan'a veda etti. Törene Erzincan Valisi Abdulkadir Demir başta olmak üzere hiçbir sivil davet edilmedi. Orgeneral Berk, sadece askeri erkanın katıldığı törenle görevini Orgeneralliğe yükselen Korgeneral Yalçın Ataman'a devretti. Törene Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral Işık Koşaner de katıldı.

BERK: İDDİA ASILSIZ

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaşan suç duyurusu üzerine Orgeneral Saldıray Berk'in Ağustos ayı içerisinde ifadesine başvuruldu. Saldıray Berk yazılı ifadesinde iddiaları reddetti. Orgeneral Berk'in ifadesinde, “Başbağlar Köyü'ne gittiğim doğrudur. Ancak iddialarda yer alan konuşmalar olmamıştır. Helikopterim kalkış için hazırlanırken yanımda duran köy halkı ile bölücü terör örgütünün saldırıları hakkında sohbet ediyorduk. O sırada bazı köylüler yollarının yapılmadığından dert yandı. Ben de onlara iyi seçilmiş yöneticilerin her şeyin üstesinden gelebileceğini söyledim. Bunun dışında bir şey demedim. Bu haber maksatlıdır. Şahsıma zarar verilmek istenmektedir” dedi.

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri