Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Org.Özkök Son Anda Kurtulmuş!

11 Temmuz 2008 / 11:22
Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün öldürülmekten son anda kurtulduğu ortaya çıktı.
3 Şubat 2004'te CIA Ankara'daki üst düzey bir görevlisiyle istihbaratı uyardı. Özkök Paşa'ya karşı “çok ciddi fiziki bir eylem” yapılacaktı. Sabri Uzun'un başkanlığını yaptığı Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı harekete geçti. Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümg. Fehmi Büyükbayram, Özkök Paşa'nın kullandığı yol güzergâhını değiştirdi ve alınan yoğun güvenlik önlemleriyle girişimi boşa çıkartan isim oldu.

MAKAM ARABASI BOŞ GİTTİ
Org. Özkök'ün suikast tehtidi altında bulunduğu dönem boyunca, çeşitli taktikler izlediği öğrenildi.

Özkök, uzun süre makam aracını kullanmadı. Makam aracı çoğu kez boş olarak seyrederken, Org. Özkök genelde sivil bir minübüsle gideceği yere gitti.

Özkök, Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi içinde bulunan konutuna da aynı şekilde gitti. Özkök'ün resmi makam arabası Atatürk Bulvarı üzerinden ilerlerken, Org. Özkök sivil minibüs içinden Konya Yolunu kullanarak Çankaya'daki evine tersten gitti.

Bu güzergahın sürekli olarak değiştirildiği de öğrenildi.

ORG. ÖZKÖK "YETİM"Dİ
Org. Özkök'ün Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde, Jandarma Komutanı olan Org. Eruygur çeşitli darbe planları hazırlamış, ve temel teorisini Org. Özkök'ü devirip yerine geçme üzerine kurmuştu.

Bu dönemde diğer kuvvet komutanları da Org. Eruygur'laberaber hareket etmişti. Hatta Org. Özkök komuta kademesinde darbe istemeyen tek komutan olduğu için, darbe planlarında kod olarak "Yetim" denmişti.

Sözkonusu darbe planları “Ayışığı-1, Ayışığı-2, Yakamoz ve Eldivenli Yumruk.” isimleriyle Ergenekon iddianamesine girdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri