Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Org. Ergun Saygun'dan Lahika emri

10.05.2010 09:54
Lahika belgesinin Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlandığını inkar eden Karargah, belgenin imhası için seferber olmuş.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin I kabul ettiği İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddianamesinin ek delil klasörlerinde, Tarafın 20 Haziran 2008'de yayımladığı "Türkiye'yi Biçimlendirme Planı" olan Lahika'nın da içinde bulunduğu bilgisayarların imha edilme tutanağı yer aldı. Belgeye göre daha önce Lahika'nın varlığını inkâr eden Karargâh, dönemin 2. Genelkurmay Başkanı Org. Ergin Saygun'un talimatıyla yedi adet sabit diski, 5 Ağustos 2008'de parçalatarak imha ettirmiş.

İddianamenin ek delil 12 nolu klasöründe yer alan Genelkurmay , Başkanlığı'nın Genelkurmay Askerî Savcılığı'na 28 Ekim 2009'da gönderdiği Koramiral Gnkur. MEBS Başkanı Bülent Bostanoğlu imzalı yazıda, bilgisayarların "Genelkurmay II. Başkanlığı'na ait olduğu, i içlerinde dizüstü bilgisayarların da bulunduğu" hard disklerin Ergin Saygun'un özel Sekreteri Albay Uğur Berksun'un makamında imha edildiği belirtiliyor.

İşte imha timi

İmha işlemini yapan heyetle ilgili tutanağa da yer verilen yazıda, "Söz konusu yedi adet dizüstü bilgisayarlarda yüksek gizlilik dereceli bilgi işlendiği belirtildiğinden ve ilgili makamın sözlü talebi üzerine bu bilgisayarlara ait yedi adet sabit disk, 5 Ağustos 2008 tarihinde; geri kurtarma işlemi yapılmayacak şekilde 'PARÇALANARAK' imha edilmiştir" deniyor. Belgede imha işlemi tutanağına şu isimlerin imza koyduğu görülüyor: "Mu. Kd. Bçvş. Muammer Tamay, Dz. Müh. Ütğm. Erhan Sakallı, Mu. (OBİ) Alb. Şükrü Kısadere ve Tnk. Kur. Alb. Uğur Berksun."

Ergin Saygun'un girişimleri

Taraf 'ta 20 Haziran 2008 tarihinde yayımlanan Lahika belgesi, kamuoyunda çok tartışılmış, açıklama yapmak zorunda kalan Genelkurmay başkanlığı, "Komuta 'katı tarafından onaylanmış böyle bir belge yoktur" demişti. 17 Kasım 2oo9'da Taraf'ta konuyla ilgili çok önemli yeni bir belge yayımlandı. Haberde, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un 20 Haziran 2008'de Lahika Haberinin yayımlanmasının ardından Genelkurmay Adlî Müşavirliği'nden istediği görüşün belgeleri yer aldı. Hukuk Müşaviri Avukat Simay Bahriye Biçken'in hazırladığı notta Saygun'un emriyle hazırlanan "Lahika'nın yasal olarak bir darbe planı olduğu, :ezasının ise müebbet suç olup, zaman aşımının da 30 yıl olarak kanunlarda belirlendiği" indirilmişti. Yine söz konusu cevapta "Konunun hassasiyeti dikkate alınarak ilgi (a) evrakın ve bu evraka; 'konu taslak çalışmaların bir an önce imha edilmesi kıymetlendirilmektedir" değerlendirmesinde bulunulmuştu. Bu not üzerine Saygun, Lahika Planı'nın içerisinde olduğu tüm bilgisayarların imha edilmesi emrini verdi. İmha emrinin verildiği tarihin Saygun'un Genelkurmay Karargâhı'ndan 1. Ordu Komutanlığı'na atanma kararının alındığı Ağustos ayı YAŞ kararından bir gün sonra olması da dikkat çekici.

Genelkurmay 'sahte' demişti

Bu haberin Tarafta yayımlandığı 17 Kasım 2009 günü Genelkurmay Başkanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı. Belgenin sahte olduğunun belirtildiği açıklama şöyleydi: "17 Kasım 2009 günü bir gazetede yer alan ve bu konularla ilişki kurulmaya çalışılan Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığı iddia edilen belge sahtedir. Söz konusu bilgi notu, İstanbul Başsavcılığınca (CMK 250'nci md. ile yetkili) yapılan soruşturma doğrultusunda bazı şüphelilerde ele geçirildiği belirtilerek, 8 Nisan 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na incelenmek üzere gönderilen belgeler arasındadır. Yapılan incelemede, ilgili savcılığa 1 Mayıs 2009'da 'Kayıtlarımızda böyle bir belgeye rastlanmamıştır. Askerî yazım teknikleri ve isimler kullanılarak kurgulanmış sahte bir belgedir' ibaresiyle cevap verilmiştir. Sahte belgeyi, kasıtlı olarak gerçek gibi sunan, gazete hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur."

Baransu'ya dava açılmıştı

Genelkurmay'ın sahte dediği belgeyle ilgili olarak aynı gün haberi yapan Taraf muhabiri Mehmet Baransu hakkında üç yıl hapis istemiyle dava açılması için suç duyurusunda bulundu. Aynı ayın sonunda da Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'nda Baransu hakkında dava açıldı.

TARAF
Bu haber toplam 3498 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri