Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pamuk Laikçileri hedef aldı

30.12.2009 09:42
Laiklerin birçoğunun iyi insan olmalarına rağmen halkın oylarına saygı duymadıklarını belirten Pamuk'tan, ilginç çıkış:

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un, Amerikan PBS televizyonuna yaptığı açıklamalar çok tartışılacak. Laiklerin birçoğunun iyi insan olmalarına rağmen halkın oylarına saygı duymadıklarını belirten Pamuk, hükümeti Kürt sorununun çözümünde yumuşak davranmaya davet etti.

Amerikan PBS televizyonunda 'Charlie Rose Show'a katılan Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, hükümetten, Kürt sorununun çözümünde yumuşak tavır sergilemesini istedi.

Pamuk, "Türkiye'de daha fazla kültürel, dilsel, siyasal hak talep eden Kürt halkıyla, bundan korku duyan ve gerçekte bu konuya daha liberal ve yumuşak biçimde nasıl ele alacağını bilmeyen hükümet arasında çekişme var. Sorun, hükümetin sert tavır izlemesinden kaynaklanıyor. Hükümet konuya yumuşak biçimde nasıl yaklaşacağını bilmezse maalesef sorun çözülemez" dedi.

Laiklerle İslamcılar arasında çekişme yaşanan Türkiye'de, Atatürk'ün laiklik projesinin işlediğini ama demokrasinin işlemediğini savunan Orhan Pamuk, bunu, ordu ve bürokrasi içindeki muhafazakar ve otoriter yönetici elitlere bağladı.

Bu kesimin, "Türkiye din devletine dönüşüyor" bahanesini kullandığını dile getiren Pamuk, "Maalesef, Türk bürokrasisi ve ordudaki bazı kesimler, sahip oldukları ayrıcalıklarını kaybetmek istemiyor. Bu kesimler, AB ile müzakerelerden memnun değil. Laiklerin birçoğu iyi insan ama demokrasiye, halkın oylarına ve insan haklarına çok saygıları yok" ifadelerini kullandı.

 

 

Bu haber toplam 2038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri