Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mısır, tahtını Suudi Arabistan'a kaptırdı

Mısır'ın on yıllardır olduğu gibi artık Orta Doğu'nun tartışmasız lideri olmadığı, liderlik meşalesinin Suudi Arabistan'a geçtiği bildirildi.
Ulusal Amerikan İstihbarat Konseyi'nin bir raporunda, Mısır'ın Arap ülkeleri arasındaki üstün statüsünü kaybetmeye başladığı, Orta Doğu bölgesinde liderlik rolünün, pek istekli olmasa da Suudi Arabistan'a geçmekte olduğu belirtildi.

İsrail gazetesi Haaretz'te yayımlanan habere göre, bu görüşe, istihbarat konseyinin "Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün: Bölgesel Meseleler Politikaları ve ABD'nin Orta Doğu'daki Amaçlarını Destek" adı altında yürütülen çalışmasında yer verildi.

Uzmanlar, Mısır'ın on yıllardır olduğu gibi artık bölgenin tartışmasız lideri olmadığını, liderlik meşalesinin Suudi Arabistan'a geçtiğini bildirdi.

Suudi Arabistan'ın, bu görevi, İran'ın Arap dünyasına teşkil ettiği tehdidin giderek arttığı izlenimleri yüzünden üstlenmek istemediği de belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in giderek yaşlandığı ve bölgenin idaresinde eskiden olduğu gibi gerekli enerjiyi sarf edemediği görüşü savunular raporda, ABD-Mısır ilişkilerinin hala güçlü olduğu, ancak Kahire'deki bazı yetkililerin artık ABD ile ilişkilerin ülkeye yararıyla ilgili şüphelerinin oluştuğu da kaydedildi.

Raporda, Suudi Arabistan'ın, İsrail ile krallık arasındaki ilişkiler kurulmasının yolunu açacak bir İsrail-Filistin barış anlaşmasından memnun olacağı da kaydedildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri