Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orta gelirliye Kömür Müjdesi

13 Kasım 2008 / 14:22
Yoksul ailelere bedelsiz kömür dağıtan Türkiye Kömür İşletmeleri,gelir durumu orta düzeyde olan ailelere ithal ve ucuz kömür uygulaması başlatacak.
Pilot uygulamaya ilk aşamada Erzurum Bölge Müdürlüğüne bağlı Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan ile Sivas Bölge Müdürlüğüne bağlı Sivas, Erzincan ve Tokat il ve ilçelerinde başlanacak. Programa göre her aileye en fazla ikişer tona kadar kömür verilecek.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü tarafından temin edilecek kömürün bu illerdeki dağıtım, depolama, ulaşım ve nakliye işleri Türkiye Kömür İşletmelerinin ilgili birimleri tarafından yapılacak. Programa göre, ithal ve ucuz kömürün tüketim birimlerine ulaştırılması ise çok düşük bir kar marjı ile Türkiye Tarım Kredi Birlikleri aracılığı gerçekleştirilecek. Kömür ithalatı TKİ ve bağlı şirketleri tarafından gerçekleştirilecek.

Valilikler tarafından belirlenecek olan ailelere ilk etap da en fazla ikişer tona kadar kömür verilecek.

TKİ ve Tarım Kredi kooperatiflerinin yanı sıra ithal ve ucuz kömürün dağıtımında pilot il kapsamında yer alan valilikler de yoksul ailelere yapılan kömür dağıtım programında olduğu gibi etkin görev alacak.

Pilot bölge uygulamasının başarılı olması halinde ve temin edilecek kömür miktarına bağlı olarak program kapsamında yer alan il ve ilçe sayısının önümüzdeki dönemlerde daha da artırılması planlanıyor.

DOĞU İLLERİ ÖNCELİKLİ

Özellikle kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği Doğu illerinde başlatılan uygulamayla tüketiciye yerli ve ithal kömürün ilgili kuruluşları arasında yapılan koordinasyon sonucunda daha hızlı bir şekilde ulaştırılması da hedefleniyor.

Bu arada TKİ Genel Müdürlüğünün 6 yıl önce yoksul aileler için başlattığı bedelsiz kömür dağıtımıyla ilgili uygulaması da programa uygun olarak sürdürülüyor. Yetkililer, bu çerçevede bu yıl yaklaşık 2 milyon aileye 1,7 milyon ton bedelsiz kömür dağıtımının planlandığını söylediler.

Bu haber toplam 1210 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri