Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu barış zirvesi Ankara'da yapılacak

30 Nisan 2008 / 20:59
Türkiye'nin 1 yıldır Suriye ile İsrail arasında iki ülkeden gelen talep üzerine arabulucuk yaptığını belirten Dşişleri Bakanı Babacan, 'Görüşmeler bir süre daha Türkiye üzerinden yürüyecek ancak hedef iki lideri biraraya getirmek' diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Babacan, İsrail ile Suriye arasında görüşmelerin yaklaşık bir yıldır devam ettiğini ve bir süre daha Türkiye üzerinden yürütüleceğini söyledi. Babacan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters ile görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şam temasları hatırlatılarak, “Yakın zamanda İsrailli ve Suriyeli yet-kilileri bir araya getirecek bir organizas-yona ev sahipliği yapacak mısınız?” diye sorulan Babacan, bu konunun yaklaşık bir yıldır hem Suriye'nin, hem de İsrail'in ayrı ayrı Türkiye ile görüştüğü bir konu olduğunu belirtti.

Babacan, görüşmelerin bir hafta öncesine kadar kamuoyunun önünde olmadığını, ancak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın konuyu kamuoyu önüne taşıma kararı almasının ardından görüşme trafiği gerçekleştiğinin ve bundan sonra da gerçekleşeceğinin öğrenildiğini belirtti.

'HENÜZ SÜRECİN BAŞINDAYIZ'

“Hem Suriye tarafı, hem İsrail tarafı kendi aralarındaki sorunların çözümü için bizden yardım talep etmişlerdir” diyen Babacan, her iki tarafın da Türkiye'nin yapıcı bir rol oynayabileceğini düşündüğünü, henüz sürecin başında olunduğunu söyledi. Konuya ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini, hassasiyetlerin bulunduğunu kaydeden Babacan, “Biz Türkiye olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi. Babacan, sözlerine şöyle devam etti: “Zaten yaklaşık bir yıldır devam eden ve son birkaç haftadır yoğunlaşan bir trafik zaten var. Bu görüşmeler bir süre daha Türkiye üzerinden olacaktır. Ancak konu belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra taraflar direkt görüşmeye de başlarlar.”

Yeni Şafak

Bu haber toplam 9778 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri