Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu'dan ABD'ye 20 milyar dolar daha...

16 Aralık 2008 / 18:30
ABD, S. Arabistan'ın deniz gücünü 20 milyar dolara yeniliyor. Rakam, zorda olan ABD ekonomisi için önemli bir kaynak.
Abdullah Aydoğan Kalabalık / Kahire

Suudi Arabistan deniz filosunu Amerikalılar 20 milyar dolara modernizeye hazırlanıyor

Amerikalı yüksek seviyeli bir yetkili, Suudi Arabistan deniz kuvvetlerinin 20 milyar dolar tutarındaki modernizasyonu konusunda, Pentagon'un gerekli görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Amerikalı Amiral Jeffrey Weringa, Amerika'nın 30 yıl önce Suudi Arabistan Deniz Filosunu modernize ettiğini ancak, o zamanki savaş gemilerinin artık ihtiyaca cevap veremez duruma düştüğününden dolayı, değiştirilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Yeni filo için Suudi Arabistan makamları, özellikle Litural savaş gemileri ile yakından ilgileniyor. Amerikalılar tarafından geliştirilen bu savaş gemileri, daha küçük hacimli olmasına rağmen, daha yüksek manevra ve savaş kabiliyetine sahip.

ABD'li yetkiliye göre, Amerikan General Dynamics ile diğer bir firmanın gerçekleştirdikleri iki farklı alternatif ile İsrail Savunma Bakanlığı da yakından ilgilenmekte.

Weringa, Suudi Arabistan ile yapılması beklenen silah anlaşmasının, farklı alanlarda yüksek kapasitelere sahip United tecnologs şirketi yapımı iki tür savaş helikopteri alımını kapsamasının da ihtimal dahilinde olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın casus uçaklarla da ilgilendiği, Boing firması tarafından üretilen P-8 deniz casus uçağı da alabileceği kaydedildi.

Son sayılanlarla birlikte faturanın da 20 milyar doların çok üzerine çıkması bekleniyor.

Suudi Arabistan'ın hava kuvvetlerini yenilemeye kalktığı 2006 yılında, İngiltere'de büyük bir rüşvet skandalı patlamıştı. Suudi Arabistan ile İngiltere arasında yapılan 40 milyar sterlin tutarındaki dev silah ihalesinde, önemli Suudi prenslerinin rüşvet aldığı ortaya çıkmış, ardından İngiliz hükümetine bağlı komisyon soruşturma başlatmıştı.

İddiaya göre İngiltere savunma sanayi devi BAE'nin, Suudi Arabistan Kraliyet mensuplarını, silah alımlarına ikna etmek için rüşvet verdiği ve bunun için bir fon bile kurduğu söyleniyordu. Akabinde, Suudi krallığı İngiliz hükümetini soruşturmayı 10 gün içinde iptal etmezse, anlaşmayı bozmakla tehdit etti.

Suudi Arabistan yönetiminin, 72 Eurofighter uçağı alımıyla ilgili ihaleden çekilmeye hazırlandığının ortaya çıkması üzerine, İngiltere hükümeti soruşturmanın durdurulmasına karar vermiş, böylece skandal, başka bir skandalla örtbas edilmişti.

Çünkü Suudi Arabistan'ın uçak alımını durdurması, British Tornado savaş uçağı ve Hawk eğitim jetlerinin üretimini yapan 50 bin kişinin işsiz kalması ve kontratlarının feshi nedeniyle çalışanlarına yüklü miktarda tazminat verilmesi anlamına geliyordu.


Dünyahaber
Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri