Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortadoğu'yu ayağa kaldıran iddia!

16.03.2010 09:46
Öyle bir dedikodu ki tüm Arap ülkelerini etkileyecek. Mısır'da şimdiden borsa düşmeye başladı bile...

 

Bağırsak ameliyatı geçiren Mısır lideri Hüsnü Mübarek’in öldüğü iddiaları ülkeyi karıştırdı. 81 yaşındaki lider, 10 gündür basında gözükmüyor

HÜSNÜ MÜBAREK ÖLDÜ MÜ?

Arap dünyasının ’ağabey’ ülkesi Mısır, 29 yıldır devlet başkanlığı koltuğunda oturan Hüsnü Mübarek’in öldüğü iddialarıyla çalkalanıyor.

81 yaşındaki Mübarek, 10 gün önce Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi Hastanesi’nde bıçak altına yatmış ve ince bağırsağındaki tümörün alındığı açıklanmıştı.

Ancak o tarihten sonra Mübarek’in hiçbir görüntüsü basına yansımadı.

HASTANE DETAYLI BİLGİ VERMİYOR

Hastane yetkilileri ise bir hafta arayla yaptıkları iki açıklamada sadece “Ameliyatın başarılı geçtiğini ve Mübarek’in durumunun iyiye gittiğini” söyledi. Bunların dışında operasyonun detayları ya da Mısır liderinin ne zaman taburcu olabileceğine ilişkin hiçbir bilgi verilmedi. Mübarek’in operasyon öncesinde tüm yetkilerini Başbakan Ahmed Nazif’e devrettiği de açıklandı.

DEDİKODUYU RUS TELEVİZYONU ÇIKARDI

Devlet kontrolündeki gazetelerde ise Mübarek’e ait olduğu öne sürülen sözler yayınlanmasına rağmen hiçbir haberde fotoğraf yayınlanmaması da şüphe çekti. Cumartesi günü ise bir Rus televizyonunda “Mübarek’in öldüğüne ilişkin bir haber yayınlandığı” iddiası internette dolaşmaya başladı. Ardından İsrail ve Arap ülkelerine ait birçok internet sitesinde de Mübarek’in “ameliyat masasından kalkamadığı ve ölümünü açıklamak için uygun zamanın beklendiğine” dair haberler yer aldı.

BORSA DÜŞÜYOR

Bu sırada Mısır yönetiminin internette ücretsiz haberleşmeyi sağlayan Skype adlı siteyi yasaklaması da iddiaları ayyuka çıkardı. Dedikodular Kahire’de büyük bir gerilime neden olurken, Mısır borsası da dün açılmasının ardından bir saat içinde yüzde 3.1 düştü. Reuters’a konuşan Mısırlı bir yatırımcı da “Mübarek televizyonda gözükmediği sürece düşüş devam edecektir” dedi. Ancak tüm bu iddialara rağmen Mübarek dün yine kameraların karşısına çıkmadı.

2007'DE DE AYNI DEDİKODU

Hastaneden ise yine “Mübarek’in durumu iyiye gidiyor” açıklaması gelirken, hükümet yetkilileri “Haberlerin aslı astarı yok” dedi. Mübarek hakkında 2007’de de sağlığının bozulduğuna ilişkin iddialar ortaya atılmıştı. Mübarek o dönem ekranlara çıkmıştı. İddiayı ortaya atan muhalif gazetelerden El Düstur’un Genel Yayın Yönetmeni İbrahim İssa ise hapse atılmıştı.

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri