Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Ortak Akıl Hareketi' manifestosu

24 Haziran 2008 / 13:48
Demokrasi yanlısı 299 sivil toplum örgütü, yeni anayasa için Ortak Akıl Hareketi'ni oluşturdu.
Yeni anayasa çalışmalarında toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları, aydınlar, akademisyenler, medya mensupları, kanaat önderleri ve siyasilerin yer aldığı ''Ortak Akıl Hareketi'' oluşturuldu.

Koordinatörlüğünü Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Genel Sekreteri Ayhan Ogan'ın yaptığı hareketin toplantısına, Memur - Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hak-iş Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Engin, TGTV Başkanı Necati Ceylan ve Mazlumder Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu katıldı.

Ortak hareketin amaçları Ortak Akıl Hareketi'nin manifestosunu Ayhan Ogan açıkladı. Türkiye'de yüzyıllardır bir arada yaşayan insanların, temel özgürlükleri edinme ve kullanma noktasında endişe duymaması gerektiğini ifade eden Ogan, hareketin kurulma amacını şöyle açıkladı: ''Türkiye'de yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak."

Türkiye'de yüzyıllardır bir arada yaşayan insanların, artık temel özgürlükleri edinme noktasında endişe duymaması gerektiğini belirten Ogan, şöyle devam etti: Herkesle diyalog kurulacak ''İnsanlar belirli bir ideolojik kalıba sokulmaya çalışılmamalıdır. Devlet, hukuku kendi düşüncesi ve inancı doğrultusunda kullanmamalıdır, düşünceler karşısında eşit mesafede ve tarafsız olmalıdır. Yeni bir Anayasa bu ilkeler üzerine inşa edilmelidir.''

Ayhan Ogan, yeni demokratik bir anayasanın, hem hukuk devletinin gerçekleştirilmesinde hem de özgürlüklerin ve demokratik işleyişin güçlendirilmesinde en önemli ve acil adım olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'nin sorunlarının çözümü, özgürlüklerin genişletilmesi ile, özgürlük demokrasi ile, demokrasi ise yeni bir anayasa ile sağlanabilir" diye konuştu. Ogan, hareket olarak hiç kimseyi karşılarına almadıklarını ve toplumun tüm kesimleri ile diyalog kurmaya çalışacaklarını söyledi.

Türkiye'nin en önemli meselesinin demokratikleşme olduğuna işaret eden Memur - Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise "Bunun önündeki en önemli engel Anayasa'mızdır" dedi. "Biz Memur- Sen olarak ekmeği ve özgürlüğü çok önemsiyoruz" diyen Gündoğdu şunları kaydetti: Sivilleşmeyi destekliyoruz "Ekmeğimizi ve özgürlüğümüzü farklı görüşmelerde hükümete karşı genişletmeyi öngörüyorken, 10 yılda bir birileri çıkıp siyasilerin elinden sivil iradeyi alıyor ve Türkiye'yi yeniden makarayı geriye saran, sıfıra indirgeyen, çağdaş dünya nezdinde küçük düşüyor. Bugüne kadar millet bunun rahatsızlığını hissetti ama dışa vurmadı belki ama bundan sonra varız demek zorundayız. Bu yüzden sivilleşmeyi, sivil iradeyi desteklemek zorundayız."

MANiFESTONUN AMENTÜSÜ

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Genel Sekreteri Ayhan Ogan, Ortak Akıl Hareketi'nin manifestosunu şöyle açıkladı:

Türkiye'nin gücü birlik ve beraberliğindedir.
Kaynak:
Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri