Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ortalığı karıştıran söz

25 Ocak 2009 / 08:25
Kurtlar Vadisi'nin Kılıç'ı Atilla Olgaç'ın söyledikleri sadece Türkiye'yi değil Kıbrıs Rum Kesimi'ne karıştırdı.
Rol aldığı dizi film "Kurtlar Vadisi"ndeki "Kılıç" rolüyle tanınan tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç'ın önceki gün "Orada Neler Oluyor" adlı TV programında söyledikleri Kıbrıs ve Yunanistan'da manşet oldu.

GAZETELER NE YAZDI?


Politis gazetesi: "Adı Atilla. Oynadığı dizide elinde sık sık silah var. Aynı şeyi 10 Kıbrıslı esiri öldürerek gerçek yaşamında da yaptı"

Simerini gazetesi: "İşte Türk vahşeti - Atilla'nın şok itirafından sonra şantajlar - Baskılar - Kıbrıs'ta mezalimle ilgili öfke ve infial - Sözünü geri aldı ve çevirmeye çalıştı"

Fileleftheros gazetesi: “Ankara sanık sandalyesine - Türk oyuncunun sarsıcı itirafından sonra harekete geçilmesi isteniyor - Şok"

Haravgi gazetesi: “Savaş suçu - Türk'ün 1974'te esirleri öldürdüğü şahadeti - 1974'teki caniliklerin sorumlusu Türk ordusu ve Türkiye - Kızılhaç ve Avrupa Konseyi harekete geçsin"

Alithia gazetesi: “Olgaç geri adım attı - Alithia'ya bir senaryosuyla ilgili nabız ölçmek için reklam hilesi olduğunu söyledi"

Mahi gazetesi: “Atilla bizi işletiyor - Türk oyuncu, 10 Rum'u öldürdüğü itirafını geri aldı - Şimdi de bize senaryo ile gerçeği karıştırdığını söylüyor"

Rum yönetimi sözcüsü Stephanos Stephano, "Sarsıldık, Türk sanatçı 1974'teki vahşet ve barbarlığı ortaya çıkardı. Olgaç'ın itirafı Türkiye'nin uluslararası hukuk ve insan hakları için Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini kanıtlamıştır" dedi.

RUM YÖNETİMİ: SARSILDIK

Rum yönetimi sözcüsü Stephanos Stephano, "Sarsıldık, Türk sanatçı 1974'teki vahşet ve barbarlığı ortaya çıkardı. Olgaç'ın itirafı Türkiye'nin uluslararası hukuk ve insan hakları için Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini kanıtlamıştır" dedi.

Rum yönetimi eski başsavcısı Alekos Markidis ise, "Tarihi bir belge söz konusu. İlk kez bir kişi işlenen cinayetler için suçlu olduğunu itiraf ediyor" diye konuştu.

Atina'da ise Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Koniçakos açıklamasında, "Sarsıcı bir itiraf söz konusu. Bu itirafın sonrasında söylenenler ise durumu değiştirmez" ifadesini kullandı.

“KANTİNDE ÇALIŞTI, SİLAH VERİLMEDİ”

Öte yandan, tanıkların ifadeleri ise oyuncunun anlattıklarının gerçek olmadığını gösteriyor. Zira dönemin Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Hilmi Özen, kendisinden yardım isteyen Atilla Olgaç’ın kantinde görev yapmasını sağladığını belirtiyor. Özen, Olgaç’a Ada’da kaldığı 20-25 gün içinde silah dahi verilmediğini anlatıyor.

ERTESİ GÜN ÇARK ETTİ

Öte yandan Olgaç, dün yaptığı yazılı açıklamada "Söylediklerim senaryoydu" dedi. Olgaç "Programda söylemiş olduğum 'Bir esir ve 10 kişiyi öldürdüm' cümlesi tamamen savaşın kötü ortamını, acımasızlığını, vahşetini insanları şoke ederek anlatmak adına tarafımdan yazılmış bir senaryodur. Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçekle bir ilgisi yoktur" ifadelerini kullandı.

NE DEMİŞTİ?

Programda, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında askerliğini yaparken 10 Rum askeri öldürdüğünü itiraf eden Olgaç, kurbanlarından birinin bir esir olduğunu söylemişti. Olgaç, "İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü" demişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri