Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Örtülü Ödeneği" Böyle Boşaltmış

15.10.2010 11:41
Şener Eruygur’un, örtülü ödenekten kendisine yakın 5 kişiye 7.5 milyon lira aktardığı iddiasıyla sürdürülen soruşturmada şok bilgilere ulaşıldı.

 

BDDK uzmanları, Jandarma’nın örtülü ödeneğinden hiç olmayan hayali bir şirkete 600 bin lira ödendiğini belirledi. Ergün Poyraz’ın kitapları da ‘örtülü’den finanse edilmiş

Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üst düzey yöneticisi” olduğu iddiasıyla yargılanan eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un, örtülü ödenekten kendisine yakın 5 kişiye 7.5 milyon lira aktardığı iddiasıyla sürdürülen soruşturmada şok bilgilere ulaşıldı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığın talebi üzerine Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) uzmanlarınca yapılan araştırma sonucu hazırlanan raporda Şener Eruygur ve Ergenekon sanığı emekli Albay Atilla Uğur’un örtülü ödeneği nasıl boşalttıkları tüm ayrıntılarıyla gözler önüne serildi.

BDDK uzmanlarının yaptığı araştırma sonucu hazırlanan ve Ergenekon savcılarına gönderilen raporda, hayali şirketlerden mal satın alınmış gibi gösterilerek örtülü ödenekten ödemeler yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

HİÇ OLMAYAN BİR ŞİRKETE 600 MİLYAR

Emekli Orgeneral Eruygur’un, Jandarma Komutanlığı görevinde bulunduğu 2 yıllık dönemde örtülü ödenekten “hiç var olmayan” bir şirkete 600 milyar lira (600 bin lira) ödeme yapıldığı anlatıldı. Hayali şirketlerden de mal satın alınmış gibi göterilerek örtülü ödenekten ödemeler yapıldığının tespit edildiği belirtilen raporlarda, dönemin Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanı  Ergenekon sanığı emekli Albay Uğur’un da annesi adına şirket kurarak TSK’ya iş yaptığı belirlendi. Soruşturma kapsamında yapılan incelemede JİTEM’in maaşlı yazarı Ergenekon sanığı Ergun Poyraz’ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında karalama amaçlı kitaplarının da örtülü ödenekten finanse edildiği belirlendi. Raporlarda, Poyraz’ın kitapların binlerce satın alınarak, yayınevine örtülü ödenekten nakit ödeme yapıldığı anlatıldı.

SADECE BİR BİRİM 5 BİN KİTAP ALMIŞ

Jandarmanın sadece bir biriminin kitaptan yaklaşık 5 bin adet satın aldığı anlatılan raporda, Poyraz’ın yazdığı kitapların Jandarmanın Türkiye genelinde tüm birimlerine satıldığı belirtildi. Askeri strateji kitabı olmayan Poyraz’ın kitaplarının binlercesinin alınması talimatının kim tarafından verildiği de araştırılıyor.

7.5 milyon lira 5 isme aktarıldı

Jandarma Genel Komutanlığı’nın hesaplarında bulunması gereken örtülü ödenekten , Şener Eruygur’un hesaplarına 13 milyon liralık kaynak aktarıldığı belirlenmişti. Söz konusu harcamaların 5.5 milyon liralık kısmının Jandarma’nın silah başta olmak üzere, bir çok alandaki harcamaları için kullanıldığı ve bu harcamaların da belgesinin olduğu belirlendi. Ancak, örtülü ödenek hesabından Eruygur’un hesabına aktarılan 7.5 milyon liranın ise “beş kişinin” hesabına aktarıldığı ve bu kişilerin ise parayı nakit olarak çektikleri tespit edildi.

HEPSİ DE ERUYGUR’A YAKIN İSİMLER

Eruygur’un dinleme cihazları ithal eden Rem Mümessillik’in yetkilisi Mehmet Sanibal’ın hesaplarına toplam 5.3 milyon lira, Eruygur’un yakınında bulunan Jandarma Astsubay Recep Cömert’in hesaplarına 1.1 milyon lira, bazı yurtdışı şirketlere çalışan Şükrü Muammer Öner’in hesabına 900 bin lira, Hasan Atilla Uğur’un ortak olduğu şirketin yöneticisi Sedat Kıyak’ın hesabına 180 bin lira, Mustafa Cem Beyazıt’ın hesabına da 45 bin lira aktardığı belirlenmişti.

Kaynak: Star

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri