Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Örtülü Ödenek Açıklaması

23 Haziran 2008 / 20:00
Başbakanlık Basın Merkezi, Vatan gazetesinde yayınlanan "örtülü ödenek" haberinde yer alan iddiaların "asılsız" olduğuna dair bir açıklama yayınladı.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü 2007 yılı bütçesinin 290 milyon 785 bin 381 YTL, bunun 262 milyon 286 bin 521 YTL'sinin de örtülü ödenek olduğunu belirtilerek, "Örtülü ödenek ile ilgili sorular ve cevaplar, kanun hükmüyle mütenasip ciddiyet ve sorumluluk gerektirir. Hiçbir gerekçe ile bu ilkelerden ödün verilemez" denildi.

Başbakanlık Basın Merkezinin açıklamasında, 21 Haziran 2008 tarihli Vatan gazetesinde "örtülü ödenek" konusundaki haberde yer alan iddiaların "asılsız" olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Her yıl TBMM'de, naklen yayımlanan müzakereler sonucunda ayrı ayrı görüşülerek kabul edilen ve bütün rakamları ve kodlarıyla birlikte ayrıntılı olarak yayımlanan Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu'ndan haberdar olunmaması bir yana, basın meslek ahlak ilkeleri gereği doğruluğunun soruşturulması imkan dahilinde olan bir iddianın muhatap nezdinde soruşturulmadan gazete manşetine taşınması, ilkeli ve sorumlu yayıncılıkla hiçbir surette bağdaşmamaktadır" denildi.

Bu yayıncılık anlayışının, gazetecilik görev ve sorumluluğuyla, doğru ve dürüst habercilikle bağdaşmayacağı ifade edilen açıklamada, "gerekli bilgiler açık kaynaklarda yer alıyor olmasına rağmen, yine de kamuoyunun yalan ve yanlış iddialarla meşgul edilmemesi bakımından, söz konusu habere konu edilen daha önceki yıllara ait verileri tekrarlamayarak, en son 2007 yılı ile ilgili konuların paylaşılmasında yarar görüldüğü" kaydedildi.

Açıklamada, "Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü 2007 yılı bütçesi 290 milyon 785 bin 381 YTL olup, bunun yüzde 90'ı olan 262 milyon 286 bin 521 YTL'si örtülü ödenektir. Örtülü ödenek, bütçe tekniği gereğince 'görev gideri' olarak Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü bütçesinde gösterilmektedir" denildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri