Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Örtülü ödenekten Cumhuriyet'e kıyak

17.01.2010 18:27
Jandarma'nın örtülü ödeneğinden yapılan harcamaları araştıran savcılar ilginç bilgilere ulaştı...

Ergenekon sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur'un görevde bulunduğu 2002-2004 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı'nın örtülü ödeneğinden yapılan harcamaların izini süren savcılar, ilginç bilgilere ulaştı.

Soruşturma kapsamında önceki gün gözaltına alınan 5 işadamı dün adliyeye sevk edildi. 13 milyon liralık ödeneğin 7,5 milyon lirasının hesaplarına aktarıldığı ileri sürülen işadamları Mehmet S., Sencer Ö., Sedat K. ve Muammer Ö. ile emekli astsubay Erkmen E., önceki gün savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Edinilen bilgiye göre polis sorgusunda şüphelilerden Erkmen E.'ye, "Şener Eruygur adına açılmış olan örtülü ödenek hesaplarından sizin hesabınıza aktarılan paralardan Cumhuriyet Gazetesi'nin desteklenmesi için gazeteye mali yardım yaptınız mı?" sorusu yöneltildi.

Emekli astsubay, Jandarma Genel Komutanlığı ile herhangi bir mal ve hizmet alımının olmadığını, hesabına para aktarılmadığını savundu. Diğer zanlılar Sencer Ö. ve Mehmet S. ile ilişkileri de sorulan emekli astsubay, Sencer Ö.'nün REM şirketinin ortağı olduğunu, kendisinin bu şirkette 2002-2005 yılları arasında havacılık konusunda danışmanlık yaptığını söyledi. Bunun üzerine polis, Ankara 30. Noterliği'nden Sencer Ö.'ye 15 Ekim 2003'te bir vekaletname verildiğini, bu vekaletname ile Mehmet S.'nin her türlü vadeli, vadesiz, döviz veya Türk Lirası hesaplarından dileği zaman dilediği tutarda para çekme ve her türlü işlem yapma yetkisi verildiğini belirtti. Sencer Ö.'nün bu vekaletname ile Mehmet S.'ye ait hesaplardan farklı tarihlerde toplam 350 bin doları kendi hesabına aktardığını hatırlattı. Erkmen E., söz konusu parayı şirket binasını restorasyon çalışmalarında ve Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait T37 uçak motorlarının modernizasyon projesinde kullandıklarını ileri sürdü.

Sencer Ö.'nün bankalarla problemi olduğu için parayı kendi hesabına aktardığını iddia eden emekli astsubay, "Bahse konu 350 bin doların Mehmet Sanibal üzerinden benim hesabıma geçtiğini daha sonradan öğrendim." dedi.

Erkmen E.'ye ayrıca Cambridge Lake LTD şirketine farklı zamanlarda gönderilen 1 milyon 40 bin 669 doların akıbeti, EMTA USA adlı şirketle ilişkisi ve emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın jandarma genel komutanı olduğu dönemde bu şirkete yapılan ödemeler konusunda bilgisi olup olmadığı da soruldu. Emekli astsubaya sorulan sorulardan biri de hesabına aktarılan paraların darbe çalışmaları için kullanılıp kullanılmadığına ilişkindi.

Erkmen E., savcılık sorgusunda ise Cambridge Lake isimli şirkete yönelik para transferi için şu savunmayı yaptı: "Cambridge Lake isimli firma ile ilişkim bulunmamaktadır. Hakan Ş., REM şirketinin ortaklarındandı. Onun ricası ile iki kere 50 bin, bir kere de 8 bin dolar kadar parayı Dean La Vey hesabına havale ettim. Hakan Ş. ile bu şahıs arasında iş ilişkisi vardı. Hakan Ş. patronlarımdan biriydi. Patronumun talimatı üzerine bu havaleleri gerçekleştirdim."

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri