Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Örtülü skandalında yeni belgeler

19.01.2010 08:49
Herkesi dinleyen Ersöz ve ekibi dinlenmemek için jandarma bütçesinden kriptolu cep telefonu almış.

Herkesi dinleyen Ersöz ve ekibi dinlenmemek için jandarma bütçesinden kriptolu cep telefonu almış. Örtülü ödenekten 765 bin lira ‘kriptolu haberleşme sistemi’ için kullanılmış...

Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur döneminde yaşanan ‘örtülü ödenek skandalı’nda yeni belgeler ortaya çıktı. Eruygur ile emekli Tuğg. Levent Ersöz’ün, aralarında kriptolu telefonlar kullandıkları, kriptolu haberleşme sistemleri için kaynağı da örtülü ödenekten karşıladıkları belirlendi.

CEP DİNLEMESİNİ ENGELLİYOR

Eruygur döneminde örtülü ödenekten yapılan 13 milyon liralık harcamanın, ayrıntılarını araştıran BDDK murakıplarının raporuna göre kriptolu haberleşme sistemi TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nden (UAKAE) alındı. Bu sistem karşılığında ise örtülü ödenekten 765 bin 778 lira ödendi. Bu sisteminin, ‘cep’lerin dinlenmesini önlediği bildirildi.

Örtülüye ayrı iddianame

Bir yıldır ‘’Darbeye zemin hazırlama çalışmaları’nda kullanıldığı iddia edilen paranın peşine düşen savcıları ‘örtülü ödenek’ sorularına Jandarma ‘gizlidir bilgi verilemez’ cevabı verdi. Savcıların ‘kayıp örtülü’ ilgili ayrı bir iddianame hazırlayacağı belirtildi. • HELİN ŞAHİN

‘Devlet sırrı’na sarıldı

‘Örtülü ödenek’ten sorgulanan Ergenekon tutuklu sanığı emekli Albay Atilla Uğur, ‘’Bu ödenekleri kullanan kurum ve amirlerine ‘nerelerde kullandın?’ diye sorulması ‘devlet sırrı’nın deşifre edilmesine neden olur” dedi.

Telefon takibine 6.3 milyon

Eruygur ve Ersöz’ün özel bir dinleme sistemi kurduğu iddia edilmişti. Örtülü ödeneğin kayıp 7.5 milyon lirasından 6.3 milyonunun telefon takip merkezi oluşturulmasında harcandığı tespit edildi.

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri