Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oruç kalp krizi riskini azaltıyor

28.08.2009 01:58
Oruç tutan kişilerin kalp damar sisteminde pıhtılaşma olaylarının azaldığı, bunun yanında kalp krizi riskinin de önemli ölçüde düştüğünü belirtildi.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, oruç sayesinde yararlı kolesterolün (HDL) arttığını, kötü huylu kolesterolün (LDL) azaldığını söyledi. Bulguların, sağlıklı kişilerde orucun koroner kalp hastalığından koruyucu olabileceğini ortaya koyduğunu vurgulayan Avcı, "Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için oruç riskli olacaktır. Özellikle bol yağlı kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirme riski yüksektir." dedi.

Doruk Sağlık Grubu doktorlarından Avcı, Ramazan ayında kalp hastalarının kesinlikle oruç tutmaması gerektiğini dile getirdi. Oruç tutmanın sağlıklı insanlar için çok yararlı olduğunu ancak sağlık sorunu olan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çeken Avcı, yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı tehlikelerin ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

İftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenmenin organizmanın anormalleşmesine neden olduğunu aktaran Avcı, "Şişman insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamaları yanlış bir yaklaşımdır. Eğer dikkat edilmez ise oruç kilo aldırır. Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasında ve orucun sıvı gıdalar ile açılmasında yarar vardır." diye konuştu.

KALP KRİZİ GEÇİRENLERİN ORUÇ TUTMASI RİSKLİ

Dr. Avcı, kalp krizi geçiren, yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastalarda, hastalık ilaçlarla kontrol altına alınmış bile olsa oruç tutmanın riskli olduğuna işaret etti.

Avcı, kalp yetersizliği olan kişilerin genellikle vücutta artan tuz ve suyu azaltmak için idrar söktürücü ilaçlar kullandığını, bu ilaçların etkisi nedeniyle oruç zamanı aşırı tuz ve su kayıplarından dolayı bayılmaların hatta şokların meydana gelebileceğinin altını çizdi.

İftarda ise vücutta aşırı su ve tuz yüklenmesi sebebiyle sınırlı pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmaya zorlandığını belirten Dr. Avcı, şöyle konuştu: "Bir de hızlı ve bol yemek sonrası mide ve bağırsak sindirim sisteminin kan dolaşımı artar bu da kalbe ilave yük getirir. Aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar bu yüzden kalp yetersizliği ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlarda oruç tutmak önerilmemektedir."

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri