Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osman Yıldırım'dan Şok İtiraf

11.12.2009 19:37
Danıştay Tutuklusu Osman Yıldırım: Gazi Mahallesi olayları bana teklif edilmişti

Ergenekon ana davasıyla birleştirilen Danıştay davası tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım, Avukat Zeynep Küçük'ün soruları üzerine 1995 yılında yaşanan Gazi Mahallesi olaylarının kendisine teklif edildiğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon ana davasının 127'nci duruşmasında Avukat Zeynep Küçük Osman Yıldırım'ın soruşturma kapsamında, Gazi Mahallesi olayları ve Necip Hablemitoğlu suikastı ile ilgili verdiği ifadeleri hatırlatarak bazı sorular soracağını söyledi. Osman Yıldırım ile direk muhatap olmayacağını söyleyen emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, bu konuya ilişkin 30'a yakın soru sordu. Gazi Mahallesi olaylarının ne zaman gerçekleştiğini bilip bilmediği sorulan Yıldırım, "1995 yılı olmalı" cevabını verdi. Gazi Mahallesi olaylarının 1995 yılı Mart ayında olduğunu hatırlatan Küçük, "Siz o tarihte beyanlarınıza göre cezaevindesiniz. Siz cezaevindeyseniz kahve taranması size teklif edilmesi mümkün mü?" diye sordu. Yıldırım ise "O tarihte cezaevindeysem ben yapmamışımdır ama cezaevinde değilsem yapmış olabilirim." cevabını verdi.

Gazi Mahallesi olayları ile ilgili sorularının ardından Avukat Küçük, Necip Hablemitoğlu cinayetinin de kendisine teklif edilip edilmediğini Yıldırım'a sordu. Yıldırım bu soruya daha sonra cevap vereceğini söyledi. Küçük'ün "Ne zaman cevap vereceksin? Şimdi en uygun zaman." demesi üzerine, Yıldırım "Şimdi cevap vermek istemiyorum. Şu Gazi olayları sorusuna cevap vereyim." dedi. Bu diyaloğun ardından Yıldırım, "Ben cezaevine girmeden bu olay bana teklif edilmişti." şeklinde konuştu.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, taleplerin alınması için sanık Osman Yıldırım'ın, avukatlar tarafından yapılan çapraz sorgusuna bu oturum için ara verdiklerini açıkladı.

Gazi Mahallesi'nde 12 Mart 1995 günü akşam saatlerinde 3 kahvehane ve bir iş yeri aynı anda kimliği belirsiz kişilerce bir taksiden otomatik silahlarla açılan ateşle taranmış, içeride bulunan Halil Kaya adlı bir vatandaş hayatını kaybetmişti. Gazi Mahallesi'nde bu kurşunlama olayıyla başlayıp 5 gün süren, bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilen olaylar sonunda toplam 17 kişi ölürken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

 

Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri