Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı Bahçesi, ABD'de açılıyor

12 Mayıs 2008 / 03:46
ABD'nin Missouri eyaletindeki botanik bahçesinde bulunan ''Bakewell Osmanlı Bahçesi'', yeni peyzaj düzenlemesiyle 16 Mayıs'ta açılacak.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, merkezi ABD'de bulunan Türk Kültür Vakfının desteğiyle 16 Mayıs'ta St. Louis kentinde gerçekleştirilecek açılış törenine, Chicago Başkonsolosu Kenan İpek'in de katılacağı belirtildi.

Açıklamada, açılış töreni kapsamında, Türk Kültür Vakfı ve Missouri Botanik Bahçesi tarafından düzenlenen konferansta, projenin danışmanlığını yapan Prof. Dr. Nurhan Atasoy'un da ''Türklerin bahçe kültürünün Batı dünyasına etkisi'' konusunda bir sunum yapacağı bildirildi.

Geleneksel Osmanlı bahçe mimarisi özellikleri taşıyan ''Bakewell Osmanlı Bahçesi''nde çeşme, çardak ve şadırvanın yanı sıra yaklaşık 9 bin tür çiçek, bitki ve ağacın yer aldığı kaydedildi.

''Bakewell Osmanlı Bahçesi''ne ismini veren Bakewell Ailesi'nin Osmanlı İmparatorluğu ile bağlarının, II. Mahmut'un Fransız asıllı annesi Nakşidil Valide Sultan ile akrabalıklarına dayandığı ifade edilen açıklamada, Nakşidil Sultan'ın akrabası olan babaları Edward L. Bakewell'in, ABD'de bir Osmanlı bahçesi kurulması yönündeki vasiyetini yerine getirmek üzere yıllarca çalışmalar yapan Ted Bakewell ve Anderson Bakewell kardeşlerin, bu vasiyeti Missouri Botanik Bahçesinde kurdukları Osmanlı Bahçesi ile hayata geçirdiği bildirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri