Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı hayranı I. Elizabeth

19 Mayıs 2008 / 09:56
Osmanlı hayranı bir Kraliçe Elizabeth vardı.

İngiltere Kraliçesi'nin ziyareti, bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Çanakkale Boğazı'ndan girerken Türk bayrağı çekmediğinden tutun da, bir uçak gemisinin Boğazlardan geçmesinin Montrö Anlaşması'na aykırı olduğuna varıncaya kadar epeyce sakız bıraktı basınımıza.

Nişan, kadeh, camiye sandalye koyma faslını geçiyorum. Belki de tarih açısından en önemli hizmetinin, hanedanlığın kendi başına kötü bir şey olmadığını, asaletin insana nasıl hazmedilmiş bir davranışlar silsilesi sunduğunu göstermiş olmasıydı.

Kraliçe Elizabeth aslında İngiliz değil, Alman'dır. Bunda şaşılacak bir durum yok. Nitekim Yunanistan Kralı Alman, İsveç Kralı da Fransız'dı vs. Yani hanedanlar milliyet tanımaz.

Kraliçe'nin büyük atası I. Georg, Hanover Ailesi'ne mensuptu ve henüz kral olmadan önce, 23 yaşındayken bir bölük askerle İkinci Viyana Kuşatması'na yardıma gitmiş, Osmanlı kuvvetlerine karşı elde kılıç savaşmıştı. Mehmet ve Mustafa adında iki Türk esirle geri dönmüş, bu esirleri, İngiltere tahtına oturduktan sonra da yanından eksik etmemiş, son nefesini de onların kucağında vermişti (yıl: 1727). Hatta onu sevmeyenler, "O zaten bir Müslüman'ın kucağında ölmüştü" diyerek Müslüman olduğu dedikodusunu dahi yaymışlardı.

İşin garibi, 55 yaşında İngiltere tahtına oturacak olan I. Georg, tek kelime İngilizce bilmiyor, etrafında konuşulanlardan hiçbir şey anlamıyordu. İngiltere'yi umursadığı da söylenemezdi; daima memleketini özlüyordu. Zaten bir Hanover yolculuğunda son nefesini vermişti. Devlet işlerinden sıkıldığı için toplantıları sık sık aksatıyordu; nitekim onun bıraktığı boşluğu kapatmak için Başbakanlık diye bir kurum tesis edilmiştir.

II. Elizabeth olunca bunun bir de birincisi olması lazım gelmez mi? 1558'de tahta oturan Elizabeth'lerin ilkinin bizimle çok daha yakından ilgili, hatta bir 'Osmanlı hayranı' olduğunu söylememiz abartı olmayacaktır. II. Selim devrinde İngiltere'nin başı fena halde derttedir. Hem Papa, Kraliçe'yi aforoz etmiş, yani dinden çıkarmıştır, dolayısıyla İngiltere yalnızlaşmıştır, hem de İspanya, Yenilmez Armada'sıyla İngiltere'nin kâbusu olmuştur.


[PAZAR] Eki haberinin tamamını okumak için tıklayınız...

Kaynak:
Bu haber toplam 1638 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri