Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı tapularıyla dolandırıcılık yaptılar

27 Kasım 2008 / 16:48
Antalya'da yaşanan dolandırıcılık olayı, 6 yıllık inceleme sonunda ortaya çıkartıldı
İddiaya göre kente bağlı Korkuteli ilçesinin Duraliler yaylasına ait Osmanlıca tapular, merkeze bağlı aynı isimli köyün arazilerini almak için kullanıldı. Zanlılar Osmanlı tapularını kullanarak Orman ve Hazine'ye ait arazileri alarak, 3. şahıslara satışını yaptı.

Edinilen bilgiye göre, her şey yıllar önce Antalya'daki bazı vatandaşların ulusal bir gazetede çalışan köşe yazarına gönderdiği yazı ile ortaya çıkmaya başladı. Bu yazıyı ihbar olarak kabul eden Cumhuriyet savcıları, geniş çaplı inceleme başlattı. Ancak olayı aydınlığa kavuşturmak kolay olmadı. Yaklaşık 6 yıl süren tahkikat sırasında ihbarcılarla görüşüldü, köylerde incelemeler yapıldı. Sonuçta ihbarın doğru olduğu ortaya çıktı. İddiaya göre dolandırıcılık işlemi şu şekilde gerçekleşti: ZZanlılar, Korkuteli ilçesine bağlı Duraliler köyüne ait Osmanlıca tapuları merkeze bağlı Duraliler köyünün arazilerini almak için kullandı. Zanlıların Osmanlı tapularıyla açtığı dava, bilirkişi raporlarının da katkısıyla lehlerinde sonuçlandı. Orman ve Hazine'ye ait araziye kanunen ve kolay yoldan sahip olan zanlılar, bunlardan bazılarını satışa da çıkarttı. Haksız yoldan üzerlerine aldıkları tapuları masum insanlara satan zanlılardan 6'sı yakalanarak gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'ne bağlı Organize Suçlar Büro Amirliği'nde ifadeleri alınan zanlılar için ek gözaltı süresi alındı.

Araziyi tapularla üzerine alan M.O, S.S. ve N.K. isimli şahıslarla birlikte konuyla ilgili bilirkişi incelemesi yapan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nden emekli orman mühendisleri M.P. ile R.K. ile Tapu Kadastro Müdürlüğü'nde görev yapan Ü.O. da gözaltında bulunuyor. Resmi evrakta sahtecilik ve kamuyu dolandırma suçlamalarından gözaltında bulunan zanlılara, yeni katılımlar olabileceği öğrenildi.
Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri