Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı'da Ehl-i Beyt Sevgisi Sergisi

27 Ağustos 2008 / 10:24
Topkapı Sarayı'nda açılan "Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi" isimli sergide, sarayda saklanan; ancak ilk kez ziyarete sunulan eserler de görülebilecek.
Türk Kadınları Derneği (TÜRKKAD) tarafından düzenlenen "Osmanlı Devleti'nde Ehl-i Beyt Sevgisi" isimli sergi, Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'nde açıldı. Sergi 24 Kasım'a kadar açık.
Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Başbakan Danışmanı Prof. Dr. Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Avukat Kezban Hatemi, Fermani Altun ile Peygamber Efendimiz'in Hz. Hüseyin neslinden gelen 37. kuşaktan torunu Rauf Tav, Hz. Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Bayru Çelebi ile ABD, Kanada ve İran'dan çok sayıda davetli katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu açılışta yaptığı konuşmada, Osmanlı hanedanında Ehl-i Beyt'in önemine dikkat çekerek, "Peygamber Efendimiz'e inandığımız, onu sevdiğimiz ve güvendiğimiz için onun söylediği her şeyi kabul ettik. Allah'ın kelamını başımızın üzerine koyduk" dedi.

RAMAZAN'DA ONU HATIRLAYALIM

Ramazan'ın manevi havasına bu sevgi ile girmek gerektiğine değinen Bardakoğlu, "Efendimiz'i tekrar hatırlamak, onun güzide Ehl-i Beyt'ini yad etmek, bu sevgi etrafında birleşmek ne kadar önemli. Bu sevgiye çok ihtiyacımız var" dedi. Konuşmaların ardından Bardakoğlu ve beraberindekiler sergiyi gezdi. Gülsuyu, gül lokumu ikram edilen gecede, mehter ile ilahiler okundu. Serginin kuratörlüğünü Topkapı Sarayı Kutsal Emanetler Dairesi Şefi Sevgi Ağca üstlenirken, sergide emeği geçenlere şilt takdim edildi
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri