Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Osmanlı'yı Nazilere Benzetti

26.03.2010 09:49
"Osmanlı'yı Nazilere" benzeten Sarkisyan, Suriye'nin Deir Ez-Zor şehrinde yaptığı açıklamada, "Deir Ez-Zor, Ermenilerin Auschwitz'idir" diye konuştu

Normalleşme sürecine rağmen her fırsatta tehditkar açıklamalar yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "soykırım" iddialarını daha da ileriye götürerek, Suriye'nin Deir Ez-Zor şehrinde yaptığı konuşmada, "Deir Ez-Zor, Ermenilerin Auschwitz'idir" dedi.

Deir Ez-Zor şehrindeki Ermeni Kilisesi'nde konuşma yapan Sarkisyan, "Sık sık tarihçiler ve gazeteciler Deir Ez-Zor ve Auschwitz'i karşılaştırıyor. Deir Ez-Zor, Ermenilerin Auschwitz'idir. Bence, tarihi kronoloji bizi, bunu yeniden formüle etmeye zorluyor; Auschwitz, Yahudilerin Deir Ez-Zor'udur" diye konuştu.

"Son olarak kalan ümitlerini de tüketmiş insanların, topraklarını kaybetmeye mahkum edildiğini" öne süren Sarkisyan, "Bütün bu olanlara rağmen biz, modern Türkiye ile normal diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız, sınırları açmaya ve ekonomik ilişkilere hazırız, Ermeni ve Türk halklarını yaklaştırmak için çaba harcamaya hazırız" dedi.

Konuşmasında 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını yineleyen Sarkisyan, "Türk-Ermeni diyaloğunda, soykırımın kabulünü önleyen girişimleri kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı. Almanların Nazi döneminde Yahudileri topladığı Auschwitz kampına benzetilen Deir Ez-Zor'da, "Osmanlı döneminde katledildiği iddia edilen Ermenilere ait toplu mezarlar olduğu" öne sürülüyordu.

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri