Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSS birincilerin başarı sırları

12.07.2009 16:20
ÖSS'de Gülen'e yakınlığıyla bilinen dersaneler yine fark attı. Birinciler çalışma sırlarını ise bakın nasıl anlattı;
Sınavın birincilerinden Mustafa Öztürk, sınava hazırlanırken tuvalet ve yemek dışında ara vermediğini belirterken, Bursa'dan çıkan ikinci İlyas Avcı da çok sıkı bir çalışma süreci geçirdiğini söyledi.

Seçme Sınavı'nda SÖZ-1 ve Eşit Ağırlık-1 puan türlerinde birinci olan Kayserili Mustafa Öztürk'ün evinde büyük sevinç yaşandı. Annesi


Firdevs Öztürk, İstanbul'da olan oğlu Mustafa'nın, kurşun kalemle çalışma odasının duvarlarına ders notlarını yazdığını, böylece daha iyi tekrar yaptığını söyledi.

ÖSS'de iki puan türünde Türkiye birincisi olan Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi öğrencisi Mustafa Öztürk'ün Kayseri'deki evinde coşku vardı. Okulunda başarılı bir öğrenci olan Mustafa Öztürk'ün babası Mehmet Öztürk, oğlunun sınava geceleri çalıştığını anlattı. Kayseri'de mali müşavirlik yapan baba Mehmet Öztürk, oğluyla gurur duyduğunu söyleyerek, "Sınav boyunca sosyal ilişkileri iyi değildi. Aklında sadece sınavı kazanmak vardı. Oğlum iyi bir öğrenciydi. Lise 1'den beri ÖSS'ye hazırlanıyordu. Dereceye girdiği için çok mutluyuz" dedi.

DERS NOTLARINI DUVARLARA YAZDI

Sınavın birincilerinden Mustafa Öztürk, sınava hazırlanırken tuvalet ve yemek dışında ara vermediğini belirterken, Bursa'dan çıkan ikinci İlyas Avcı da çok sıkı bir çalışma süreci geçirdiğini söyledi.

Ev kadını olan anne 40 yaşındaki Firdevs Öztürk ise oğlunun sınava çok iyi çalıştığını vurgulayarak, "Ders notlarını kurşun kalemle duvarlara yazdı. Sınavdan sonra silmeme izin vermedi. Kağıtlar onun için yetersiz kalmıştı. Oğlum dereceye girdiği için gururluyum" diye konuştu.Mustafa'nın ağabeyi Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencisi 22 yaşındaki Abdullah Öztürk ise kardeşinin sınava hazırlanırken sadece ders çalışmadığını, roman ve deneme kitapları okuduğunu belirtti. Bu sırada Mustafa'nın evine akın eden komşuları ve akrabaları ise Mustafa'nın çevresinde efendi kişiliğiyle tanındığını söyledi.

DERECE BEKLEMİYORDU İKİNCİ OLDU

Bursa Özel Nilüfer Lisesi öğrencilerinden İlyas Avcı ÖSS sınavında Sözel -2 puan türünde Türkiye ikincisi oldu. İlyas Avcı, ÖSS'den iyi bir sonuç beklediğini söyleyerek, "Çok etkin çalıştım. Sınavdan iyi bir sonuç bekliyordum ama dereceye girmeyi beklemiyordum" dedi.ÖSS sınavında Sözel-2 Puan türünde aldığı 329, 503 puanla Türkiye ikincisi olan İlyas Avcı başarısında Bursa Cumhuriyet Savcısı olan babası Murat Avcı ile öğretmen olan annesi Şükran Avcı'nın büyük desteği olduğunu belirtti. Yüksek öğrenimini Fatih Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde devam etmek istediğini ifade eden Avcı, "Normal puanda Türkiye ikincisi oldum. Ancak net puan olarak Türkiye birincisiyim. Çok heyecanlı ve mutluyum. İnsan her zaman Türkiye birincisi olmuyor. Okuluma ve dershaneme, öğretmenlerime teşekkür ediyorum" diye konuştu.

DERSHANEDEN OTOMOBİL

Bursa'da 3 yıldır devam ettiği Yeşilırmak Dershanesi'nde basın toplantısı düzenleyen İlyas Avcı, dershanedeki öğretmenleriyle haftada 6 saat etkin bir şekilde çalıştıklarını, başarısında dershane öğretmenlerinin katkısı olduğunu belirti. Dershane Müdürü Hicret Şen ise, "Dershane olarak Türkiye derecesi yapan öğrencilerimize otomobil armağanı geleneğimiz sürüyor. İlyas'ı üniversiteye armağan edeceğimiz otomobiliyle uğurlayacağız" dedi. Öte yandan, aynı dershaneye giden Feyza Yılmaz ÖSS Sözel-2 puan türünde Türkiye 8'incisi olurken, Muhammed Emir Bacık ise Türkiye 9'uncusu oldu.

ÖSS KOÇU ANNESİ OLDU

Oğlunun başarısıyla gurur duyduklarını vurgulayan anne Nursal Akyel, Anıl'a daha çok destek olabilmek adına çok sevdiği hekimlik mesleğinden erken emekli olduğunu söyledi. Anıl'a ÖSS koçluğu yaptığını anlatan anne Akyel, "Çocuğumun başarısı için her şeyi göze aldım. Sadece ona odaklanarak tüm çalışma planlamasını özel olarak hazırladım. Bu desteğe kendisinin çalışma azmi ve yeteneği de eklenince böyle büyük bir başarı ortaya çıktı" dedi.

ÖSS sonuçlarını televizyon başında öğrendiklerini anlatan baba Abdullah Akyel ise "Sonuçlar açıklanmadan önce hiçbirimiz yorum yapmadı. Ben çok büyük bir başarı bekliyordum, ama bunu hiç söylemedim. Ama oğlumun adını ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın ağzından duyunca gözyaşlarımı tutamadım. Allah herkese böyle büyük bir sevinç nasip etsin. Bize bu sevinci yaşatan oğluma çok teşekkür ediyorum" dedi.
Bu haber toplam 5342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri