Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üniversite adaylarına 2. şans fırsatı

17.06.2009 16:45
ÖSS snavında istediği başarıyı yakalamayan adaylar için özel yetenekle öğrenci alan fakülteler ikinci bir şans kapısı oluyor.

Özel yetenekle öğrenci alan fakültelere, giriş sınavları var ve sınavlara girmek için ÖSS-1 de herhangi bir alandan 160 puan ve üstü alınması yeterli. ÖSS'ye göre avantajları fazla olan bu sınavlarda öğrencilerin birden fazla sınava girme imkanı var.

Her üniversitenin kendi bünyesinde yaptığı sınavlara bireysel olarak başvurmak gerekiyor.

Başvurma şartı sadece ÖSS-1 den (herhangi bir alanda) 160 ve üzeri puan almak (bazı üniversitelerde taban puan 160, bazılarında 185) ve herhangi bir lise dengi okuldan mezun olmak. Ayrıca bu sınavlarda orta öğretim başarı puan eşitsizliği de yok. Bu yüzden meslek lisesi öğrencileri daha çok rağbet ediyor.

ÖZEL YETENEK SINAVLARIYLA ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER (Resim yeteneği)

Bu okullarda genelde bilinenin aksine sadece resim ve heykel bölümü yoktur. Endüstri, sanat, eğitim, reklam ve televizyon sektörüyle iç içe çalışan bölümler de vardır.

1: Grafik Tasarım

2: İç Mimarlık

3: Endüstri Ürünleri Tasarımı

4: Animasyon

5: Fotoğraf ve Video

6: Bileşik Sanatlar

7: Sanat Yönetimi

8: İletişim Tasarım

9: Fotoğraf

10: Görsel İletişim Tasarımı

11: Tekstil ve Moda Tasarımı

12: Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı

13: Resim

14: Heykel

15: Geleneksel Türk El Sanatları (Tezhip, Ebru, Hat, Halı-Kilim)

16: Seramik – Cam

17: Resim – İş Öğretmenliği (Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde bulunur)

18: Plastik Sanatlar

Yeteneğine güvenen ve bunun gelişeceğine inanan gençler üniversite öğrencisi olabilir.

SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

Özel yetenek sınavları 15 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Her fakülte kendi bünyesinde sınav açtığı için bu şekilde günlere yayılıyor. Sınav günleri çakışmayan tüm üniversitelerin sınavlarına girebiliyor.

SINAVLARDA NE SORUYORLAR?

Sınavlarda 35x50 cm veya 50x70 cm ebadında kağıda kara kalem resim çalışması (bazı durumlarda renkli çalışma da isteniyor)

Sınav içerikleri her okulun eğitim sistemine göre değişiyor. Bazı okullar hayalden (imgesel) sordukları gibi, bazıları masanın üzerine kumaş, şişe, süpürge v.b. objeler koyarak sınav da yapabiliyor.

Burada önemli olan az da olsa yeteneğinizin olduğuna inanıp, ÖSS-1 den 160 ve üzeri puan alarak bir an önce sınavlara hazırlanmaya başlamak.

Bu haber toplam 1840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri