Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSS sonuçlarında hata var

16 Temmuz 2008 / 23:51
ÖSYM'nin ÖSS sonuçlarını açıklarken beklemeli öğrencilerin Orta öğretim Başarı Puanı'nı yanlış hesapladığı belirlendi. Hata binlerce gencin sıralamasını değiştiriyor.
Kültür dershaneleri rehberlik Uzmanı Servet Gülsün Şirin ve Rehberlik koordinatörü Salim Ünsal, ÖSYM, sınav sonuçlarında beklemeli öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanı (OÖBP) hesaplamasında hata yaparak bir çok öğrencinin sıralamasında hataya yol açtığını belirledi. İkilinin yaptığı tespitler sonucu öne sürdüğü duruma göre, sıralamayı alt üst edecek bu tarihi hatanın giderilmesi gerekiyor.

Kültür Dersanelerinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "2008 ÖSS sonuçları 12 Haziran 2008 Cumartesi günü saat 10:30'da basın toplantısı ile açıklandı. Öğrencilerin sınav sonuçlarını incelediğimizde beklemeli olanların diploma notlarından çok farklı ortaöğretim başarı puanlarına sahip oldukları dikkatimizi çekti. Bunların büyük bölümünün 100 tam puan aldıklarını gördük. İlk bakışta bunun normal bir değerlendirme olabileceğini düşünmemize rağmen, aynı okuldaki beklemeli birçok öğrencinin sonuçlarını incelediğimizde bunların büyük bir bölümünün yine aynı şekilde değerlendirildiğini ve ortaöğretim başarı puanının diploma notları farklı olmasına rağmen 100 tam puan olduğunu tespit ettik. Örnekleri elimizde bulunmaktadır" denildi.

"Diploma notları farklı olmasına rağmen üniversiteye yerleşmede kullanılan puan hesaplamasına doğrudan katkısı olan ortaöğretim başarı puanındaki bu durum binlerce gencin sıralamasını değiştirerek hayatını doğrudan etkilemektedir" diyen eğitim uzmanları, " Bu yıl beklemeli olarak sınava müracaat eden 59.925 adayın hesaplaması eğer bu yöntemle yapıldıysa bu, şu anda kamuoyuna açıklanan sıralamanın tamamen değişmesi anlamına gelecektir. Hak etmediği halde ortaöğretim başarı puanından 100 tam puan alan öğrenciler sıralamada önlere geçerek hak eden öğrencilerin yerini almış durumdadır. Yaptığımız çalışma ile Türkiye'nin her yerinden benzer örneklere rastladığımızı üzülerek belirtiyor, bu hatanın tüm beklemeli öğrencilerde yapılmamış olmasını umuyoruz. OBP hesaplamasında yapılan bu yanlışlık bir adayda bile olsa ÖSYM'yi bunu düzeltmeye davet ediyor, eğitimci kimliğimizle sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz"


(haber 7)

Kaynak:
Bu haber toplam 3568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri