Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖSYM'De Sistemin Çöküşü

18 Temmuz 2008 / 09:20
Bir milyondan fazla öğrencinin kaderini ilgilendiren ÖSYM'de bugüne kadar görülmemiş bir skandal patladı.
ÖSYM Başkanı, ÖSS'de beklemeli öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanı'nın 100 tam puan gösterilmesi skandalına son noktayı koydu: Sistemin azizliğine uğradık. Hata düzeltilemiyor.


ÖSS Puan hesaplamalarında beklemeli öğrencilerin, 'Ortaöğretim Başarı Puanı'nın 100 tam puan olarak gelmesiyle ilgili star'ın haberi, tercih hazırlıkları yapan yüzbinlerce üniversite adayı öğrenci de şok etkisi yarattı.

EĞİTİMCİLERİ KIZDIRDI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sorumluluğu okullara yükleyip, 'Herkes müsterih olsun, tercihini yapsın. Olay sadece birkaç yüz öğrenciyi ilgilendiriyor. Ortada birkaç yüz öğrenciyle ilgili bir manzara var' dedi. Ama gelen tepkilere dayanamadı, bir açıklama daha yaptı. 'Hesaplamada sistemin azizliğine uğradık. Bu hatanın düzeltilmesi mümkün değil' itirafında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'yla temasa geçeceğini açıklayan Başkan Yarımağan'ın, 'Birkaç yüz öğrencilik manzara' sözü eğitimcileri kızdırdı. Diploma notlarının okullar, Ortaöğretim Başarı Puanları'nın da son şeklini ÖSYM'nin verdiğine dikkat çeken Okul Müdürleri, 'OBP'leri ÖSYM hesapladı. Birkaç yüz kişilik hata derken kaç yüz kişiden sözediliyor? Bu kamuoyuna açıklansın. Kim bana çok puan geldi diye şikayet eder. Bu tespiti ÖSYM yapacak. Bahsedilen birkaç yüz kişi bile 1 milyon 400 bin kişinin sırasını değiştirir. Böyle bir hata, hafife alınamaz. Dava açan kazanır' dediler.

Fazla puan alan niye itiraz etsin?

Skandalı meslektaşı Servet Gülsün Şirin ile birlikte ortaya çıkaran Kültür Dershaneleri Rehberlik Kordinatörü Salim Ünsal şunları söyledi: 'Kaç öğrencide hata yapıldığı net olarak açıklanmalı. Biz sadece tek okulda 14-15 kişi saptadık. Başka okulları da araştırdık. Sadece bizim dershanemizde 149 öğrenci 100 tam puan aldı. Bunların içinde ancak 20-25'i okul birincisi, geri kalan yanlış hesaplamadan kaynaklı. Başkan 'Puanı yanlış olan bize başvursun' diyor. Ama mağdur olanlar puanı yanlış hesaplananlar değil. Çünkü yanlış hesaplanan fazla puan aldı. Niye itiraz etsinler ki?


Kaynak:
Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri