Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Otomobilde fiyatlar ÖTV indiriminin altında

23.12.2009 12:17
Firmaların yaptığı kampanyalar sonrası otomobil fiyatları 1 Ekim öncesinde uygulanan yüzde 10'luk ÖTV indiriminin altına indi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2009 yılında otomobil sektörünün satışlarının durması ve üretimin yavaşlaması üzerine hükümet, ekonomik önlem paketi hazırladı.

Otomotiv sektörüne yönelik açıklanan paketle birlikte ÖTV yüzde 37'den yüzde 18'e düşürüldü. 3 aylık dönemin ardından yavaş bir geçiş sağlanması amacıyla ÖTV oranı yüzde 18'den yüzde 27'ye çıkarılırken, bu avantaj 1 Ekim itibarıyla sona erdi.

Firmalar ÖTV avantajıyla canlanan satışlarını devam ettirmek, kötü başladıkları 2009 yılını iyi bir şekilde kapatmak için birbirinden farklı kampanyalar düzenledi. Öyle ki, yıl sonu kampanyaları, 1 Ekim öncesinde uygulanan yüzde 10'luk ÖTV avantajıyla oluşan rakamların da altına indi.

Fiat'ın Bursa'daki bir bayisinin satış müdürü Batuhan Abay, tüketicilerin kampanyaları yakından takip ettiğini belirterek, ''ÖTV avantajıyla birlikte sektör adeta şaha kalkmıştı. 1 Ekim'den sonra satışlar azaldı. Bunun üzerine firmalar kampanyalara ağırlık verdi. Fiyatlardaki düşüş, ÖTV indirimi dönemini aratmayan canlılık yarattı. Satışlarımız oldukça iyi gidiyor'' dedi.

BAZI MODELLER TÜKENDİ

Opel ve Chevrolet'nin Bursa yetkili bayisinin satış müdürü Mehmet Araz ise otomotiv sektörünün 2009'u en iyi şekilde bitirmek istediğini vurgulayarak, ''Ardı ardına yapılan indirimlerle vatandaş, istediği otomobillere oldukça ucuz fiyattan sahip olabilecek. Yılın son hafta sonunda daha fazla yoğunluk bekliyoruz. Talep nedeniyle bazı araçlarımız tükendi. Bazı modellerde ise talebi karşılayamıyoruz'' diye konuştu.

Araz, yılın son ayı, hatta son haftası kampanyalarıyla sattıkları binek otomobillerde 10 bin liraya varan indirimlerin olduğunu bildirdi.

KAMPANYALAR SONUCU OLUŞAN FİYATLAR

Firmaların yaptığı kampanyalar sonucu bazı benzinli otomobillerin baz modellerinin fiyatları ve indirim oranları şöyle:


 
Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri