Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Otopark ücreti artık kısa mesajla ödenecek

07 Ekim 2008 / 16:10
Kadir Topbaş Cebit Bilişim Fuarı'nda İstanbullulara yeni müjdeler verdi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, günümüzde ülkelerin sahip oldukları bilgi birikimi ve bilgiye erişme kapasitesinin askeri güçten çok daha önemli olduğu görüşünü dile getirerek, çağdaş dünyada değer üreten ekonomilerin bilgiye dayalı ekonomiler olduğunu söyledi.

İstanbul'da bilişim vadisi kurulması konusuna da değinen Topbaş, "Bazı noktalar, bazı yerler üzerinde duruldu ama bir türlü gerçekleştirilemedi. Ama son bir yer var ki (biraz önce sayın Bakanımız da arz etti) yakın gelecekte burada bu hususu gerçekleştirebileceğiz" dedi.

Topbaş, konuşmasında, birkaç gün içerisinde cep telefonundan otopark ücreti ödenebileceğini de bildirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise "Türkiye, dünya ekonomisindeki ağırlığını artırmak istiyorsa, lider ülkeler arasında yer yer almak istiyorsa, ekonomideki ana dilini bilişim yapmak zorundadır. Çünkü bilişim, tüm diğer sektörler arasında lokomotif bir sektördür" diye konuştu.

Türkiye'nin rekabetçi olmak istiyorsa, dünya piyasasında yerini almak istiyorsa, yenilikçilik dendiği zaman olmazsa olmaz sektör olan bilişimde yerini almak zorunda olduğunu vurgulayan Yalçıntaş, "Önümüzü görmemiz lazım. Bilişim bir fırsat olduğu kadar da eğer uygulayamazsanız, eğer yakalayamazsanız bir tehdittir. Çünkü eğer siz bilişimde öncü olan ülke olmazsanız, bilişimde maruz kalan ülke haline gelirsiniz. ve eğer bilişimde maruz kalan ülke haline gelirseniz, rekabetçilikte, diğer rekabet ettiğiniz ülkeleri yakalamanıza imkan yok" değerlendirmesinde bulundu.

İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir de, bilişim teknolojilerinin gelişiminin, tüm şirketlerin kendilerini yeniden yapılandırmalarını gerektirdiğini belirterek, şirketlerin kendilerini geleceğe taşımak için bilişim teknolojilerini en doğru biçimde kullanacak süreçlerin yeniden tanımlamalarının şart olduğunu anlattı.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı Faruk Eczacıbaşı da bilişime dayalı gelişimde Türkiye'nin genç nüfusunun önemli bir avantaj olduğunu dile getirdi.
Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri