Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oyak Grubu'nda Mittal Krizi

16 Eylül 2008 / 09:32
ArcelorMittal, Erdemir'in Borsa'daki hisselerini sessiz sedasız toplamaya başlamıştı.
Erdemir'in yüzde 25 hissesini borsada toplayıp Oyak Grubu'nu ortaklığa zorlayan çelik devi ArcelorMittal'e yanıt sert oldu. Erdemir, ArcelorMittal ile Türkiye'de ortak olduğu iki firmadan sürpriz bir şekilde ayrılık kararı aldı

OYAK'IN, borsadan Erdemir hissesi toplayarak kendisini ortaklığa zorlayan çelik imparatoru ArcelorMittal'e cevabı sert oldu. Erdemir, ArcelorMittal'le ortak olduğu iki şirketteki hisselerini sürpriz bir şekilde satarak köprüleri tamamen attı. Erdemir'den yapılan açıklamada, ArcelorMittal'le ortak kurulan ArcelorMittal Ambalaj Çeliği'ndeki yüzde 25, yassı çelik üreticisi Borçelik'te yüzde 9.34 olan ortaklığını bitirme kararı alındığı belirtildi.

ERDEMİR: STRATEJİK KARAR

ERDEMİR'İN ortaklığın bitirilmesiyle ilgili açıklamasında 'Erdemir Grubu'nun ileriye dönük piyasa şartları, iş imkanları, yatırım konjonktüründe esneklik yaratması açısından alınmış stratejik bir karar' denildi. Ancak iş çevreleri, son hamlenin Oyak'ın uzun süredir Erdemir'de Oyak'a ortak olmak isteyen bunun için şirketin yüzde 24.9'unu borsadan toplayan ArcelorMittal'e 'kesinlikle hayır' mesajı olarak algılanması gerektiğini vurguladı.

Erdemir'in 2005 yılındaki özelleştirme ihalesinde Oyak Grubu, o dönem ayrı çalışan Arcelor ve Mittal'le yarışmaya girmiş ve 2.7 milyar dolar fiyatla ipi göğüsleyen taraf olmuştu. Bu hamlenin ardından dünyanın en büyük iki çelik şirketi konumundaki Mittal ve Arcelor'un Erdemir'e ilgisi sürdü. Erdemir'in Oyak'a geçmesinin hemen ardından Mittal'in Hintli patronu gizlice Türkiye'ye gelerek ortaklık görüşmeleri yürüttü. Aynı şekilde Arcelor da ortaklık için pazarlık yapmış, ortaklık imza aşamasındayken Rekabet Kurulu'nun 'olur' vermemesiyle iptal olmuştu. Bu gelişmelerin ardından iki şirket yurtdışında birleşmişti. Son olarak ArcelorMittal'in borsadan alımlarıyla Erdemir'deki payını yüzde 24.9'a çıkardığı haberi gündeme geldi.

Erdemir ihalesinde yarışmışlardı

Arcelor, Borusan Holding ile Borçelik'te eşit ortak olarak bulunuyor. Erdemir'in de Borçelik'de yüzde 9.34'lük bir hissesi bulunuyor. Ayrıca Arcelor Gemlik'te kurulu Sollac Ambalaj Çeliği A.Ş.'nin çoğunluk hissesine sahip. Erdemir'in bu şirkette de yüzde 25 ortaklığı bulunuyor. Erdemir özelleştirmesine Arcelor ve Mittal ayrı iki şirket olarak girmişti. Erdemir'i özelleştirmeden 2 milyar 770 milyon dolar karşılığında Oyak Grubu almıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri