Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kim kurcalıyor bu cihazları?

05.05.2010 09:21
Danıştay'daki güvenlik kameraları sisteminin 5 ayda 7 kez arızalanması akılları karıştırdı.

Uzmanlar, kamera veya kayıt cihazlarının bu sıklıkla arızalanmasının normal olmadığını anlatıyor. Güvenlik uzmanı Tayfun Acarlı, "Cihaz 7 sefer nasıl arıza yapıyor? Asıl soru, kim kurcalıyor bu cihazları?" diyor.

OYAK
Güvenlik'in TÜBİTAK'ın bilirkişi raporuyla ilgili günler sonra yaptığı açıklama kimseyi tatmin etmedi. Olayın sürecinin anlatıldığı üç sayfalık açıklama, kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak yerine, yenilerini ekledi. Açıklamada, Danıştay hizmet binası içindeki kapalı devre kamera sisteminin, şirket tarafından kurulduğu ve 23 Aralık 2005'te montajı tamamlanarak devreye alındığı bildiriliyor. Anlaşma uyarınca OYAK'ın Danıştay'a karşı yükümlülüğünün, sistemi kurmak ve iki yıllık garanti sağlamaktan ibaret olduğu belirtiliyor. Sisteminin işletilmesinin tamamen müşteriye ait olduğu ifade ediliyor. Ancak sistem 5 ay içinde tam 6 kez arıza veriyor. Saldırıdan bir gün önce 16 Mayıs 2006 günü de arıza sebebiyle Danıştay yetkilisi tarafından yapılan davet üzerine, OYAK yetkilileri yedinci defa Danıştay'a gidiyor. Kayıt cihazının arızalı olduğunu ve yerinde onarılamayacağını tespit ediyor. Bir tutanak düzenleyerek cihazı teslim alıp şirkete getiriyor. 17 Mayıs 2006 günü saat 15.05'te arızalı kayıt cihazının yerine geçici olarak bir kayıt cihazı takarak çalışır vaziyette teslim ediliyor.

CİHAZLARI KİM KURCALIYOR

Yeni kurulan bir
sistemin 5 ayda 7 kez arızalanması akılları karıştırıyor. Özel Güvenlik Hizmetleri ve Eğitimi İşverenleri Derneği (ÖGHİŞDER) Başkanı Tayfun Acarlı, Danıştay'daki güvenlik sisteminin 7 defa arıza yapmasının ilginç olduğunu söylüyor. Güvenlik kameralarının kolay kolay bozulmadığını belirten Acarlı, "Bu cihaz 7 sefer nasıl arıza yapıyor? Kim kurcalıyor bu cihazları. Mühim olan burada bu. Bu elektronik cihazlar durduğu yerde kendiliğinden bozulmaz." diyor. Acarlı, arıza ya da kontrol gibi işlemler için kameraları yetkili kişilerin inceleyebileceğini belirtiyor. Şunları söylüyor: "Kameraları inceleyenlerin ya cihazların konulduğu kurumun içindeki yetkili elektrik elektronikçi kim ise cihazların teslim edildiği insan ya odur ya da bunları kontrol etmek için güvenliğin sağlanması için kamera ve monitörlerin başında oturan kimsedir. Bu cihazlara durup dururken bir şey olmaz. Asıl sorun kayıt yapan cihazda. Kayıt yapan cihaz bozuluyor. OYAK güvenliğin elinde bulunan cihaz da görüntülerin kayıt edildiği cihazlar. Buna müdahale eden kişi önemli. Buna kim müdahale edip arıza yaptırıyor. Bütün mesele kapalı olan kasayı kim kurcaladı."

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri