Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Oyuncaklarda Büyük Risk

11.11.2009 20:49
Çocukların duygusal ve fiziksel gelişimleri için önemli olan oyuncaklar çocuk sağlığını tehdit ediyor.

Çocukların duygusal ve fiziksel gelişimleri için önemli olan oyuncaklar temizlenmediklerinde bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına yol açıyor.

 

Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dursun Bostancı, çocukların yerde oynadıkları oyuncakların deterjanlı sıcak suyla yıkanarak temizlenmesinin sağlık açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan oyuncakların seçiminin özenle yapılması gerektiğini ifade eden Bostancı, temizlenebilir yıkanacak tarzda oyuncakların alınması tavsiyesinde bulundu. Oyun sırasında yerle temas eden oyuncakları ağızlarına götüren çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığının çok fazla olduğuna dikkati çeken Bostancı, "Çocuklar oyuncaklarıyla sürekli yerde oynuyorlar. Bazı evlere ayakkabı ile giriliyor. Çocukların sağlığını korumada, yaşadığı çevrenin temiz tutulması ve bazı önlemler alınması şarttır. Çocuklarda görülen çoğu hastalığa neden olan mikroplar onların yaşadığı alanlarda, oynadığı oyuncaklarda yerleşir. Çocuklar, oyuncaklarını sürekli ağızlarına götürdüklerinden dışarıdan gelen mikroplar direk çocukla temas ediyor. Bu da domuz giribi başta olmak üzere birçok bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına neden olabiliyor." dedi.

 

Oyuncakların deterjanlı sıcak suyla yıkandıktan sonra çocuklara verilmesi gerektiğini anlatan Bostancı, çocukların oynayacakları yere temiz bir bez serilerek oyuncağın yerle temasının engellenebileceğini vurguladı.

 

Bostancı, yere düşen emziklerin de iyi şekilde temizlenmeden çocukların ağzına verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri