Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ders kitaplarından yakın tarih silindi

21.04.2009 05:19
8'inci sınıf tarih kitaplarından yakın tarihteki olayları elendi. Darbeler, tek cümle geçiştirilirken, 28 Şubat, Cumhurbaşkanı Özal ve Demirel tamamen çıktı.
Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim 8'inci Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi kitabını  yeniledi. Yenileme çalışması kapsamında kitapta 12 Eylül, 12 Mart, 27 Mayıs, 28 Şubat, İrtica gibi konu başlıkları yeniden ele alındı.

Darbeler, kitapta tek cümleyle 'demokrasi dışı' yorumu yapılarak geçiştirilirken, 28 Şubat süreci kitaptan tamamen çıkarıldı.  Yenilenen ünitede, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülkemizi korumak dışında başka ne gibi görevleri olabilir?' sorusu da kitaptan çıkarıldı. Kitapta, 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Başbakan Bülent Ecevit gibi liderlere ayrılan küçük kutucuklar da yenilenen kitapta yer almadı.

Yenilenen kitapta, 'Türkiye'ye yönelik tehditler' başlığında eski kitapta olduğu gibi 'Misyonerlik', 'Bölücü Faaliyetler' ve 'İrticai faaliyetler' başlıkları yerini korudu. İrticai Faaliyetler başlığı ile eski kitapta yer alan 'İrticai faaliyette bulunanlar' başlıklı bölüm ise çıkarıldı. Yeni kitapta çok önemli bir düzenleme daha yer aldı. Ermenistan'la barış adımları konuşulurken 'Sorun Neden Ermeniler' isimli konu başlığı da değiştirildi. Yeni başlık, 'Türk-Ermeni ilişkileri' oldu.


Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri