Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özal YAŞ krizinde görevden almıştı!

04.08.2010 19:12
Ankara'da yaşanan YAŞ krizi ilk değil! Daha önce Özal döneminde de böyle bir kriz yaşanmış iktidar istediğini almıştı!

Yüksek Askeri Şura’da hükümet kanadı ile askerler arasında yaşanan gerilimin bir benzeri de 1987 yılında yaşanmıştı. O dönemin Başbakanı iki orgenerali emekli etti, tüm komuta kademesi değişti.

O dönemde Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, Kara Kuvvetleri Komutanı ise Necdet Öztorun idi.

Üruğ, emeklilik yaşı gelmiş olan Öztorun’un önünü açabilmek için görev süresi bitmeden emeklilik istedi. Genelkurmay Başkanlarında emeklilik yaşı 68’e kadar uzayabildiğinden o dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı olan Öztorun’un önü açılacaktı.

Üruğ, 1987 Yüksek Askeri Şura toplantısından iki ay kadar önce, emeklilik için başvurdu.

Ancak Özal, askerlerin yaptığı bu planlamaya itiraz etti.

ÖZAL İKİSİNİ DE GÖREVDEN ALDI

Bakanlar Kurulu’nu topladı, hem Genelkurmay Başkanı Üruğ’u, hem de Kara Kuvvetleri Komutanı Öztorun’u görevden aldı. Genelkurmay Başkanlığı’na ise Torumtay atandı.

Karar, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından da imzalanınca resmiyet kazandı. Ve ordunun tüm komuta kademesi değişti.

KENAN EVREN’İN ÖNÜ DE SİVİL-ASKER KRİZİ İLE AÇILMIŞTI

Orgeneral Kenan Evren’in önü de bundan 33 yıl önce 1977’de benzer bir sivil-asker krizi ile açılmış, kriz sonucunda emeklilik bekleyen Evren Genelkurmay Başkanlığına ulaşmıştı.

O dönemde sıkıntı, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile Cumhurbaşkanı Fahri Korütürk ve komutanlar arasında çıktı.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ATANAMADI

O dönemde Demirel hükümeti Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Fethi Esener’in atanmasını istemişti. Ancak buna dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk karşı çıktı. Esener’in atama kararnamesini imzalamadı.

1977 yılındaki yaşanan bu kriz nedeniyle, o yılın YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanı atanamadı.

Kara Kuvvetleri için sırada olan iki orgeneral, Orgeneral Ali Fethi Esener ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Olcay 29 Ağustos’ta istifa ettiler. Bu istifalar, dönemin Ege ordu komutanı Kenan Ev ren’in önünü açtı. Kenan Evren 30 Ağustos’ta Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. Ardından da Genelkurmay Başkanı doldu.

2002’DE BAŞER’İN YOLU KESİLDİ

YAŞ’ta bir sıkıntı da 2002 yılında yaşanmıştı. O dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olmayı bekleyen Orgeneral Edip Başer’di. Ancak sürpriz bir kararla, Jandarme Genel Komutanı Aytaç Yalman Kara Kuvvetleri’ne atandı. Bunun üzerine Edip Başer emekli oldu.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri