Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özdemir: 'Krizden eğitimle çıkılabilir'

11 Ocak 2009 / 17:30
Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, ekonomik krizin ancak eğitim yoluyla aşılabileceğini belirtti.
Özdemir, "Bild am Sonntag" gazetesi için "Krizden Eğitimle Çıkılabilir" başlığıyla yazdığı makalede, ülkedeki ekonomik krizin, sosyal düzeyi düşük yaklaşık 2,5 milyon çocukla, tek başına çocuk yetiştirmek zorunda kalan insanları daha ağır vurduğunu ifade ederek, bu durumda mantıklı yatırımların yapılması gerektiğini, ancak hükümetin bu konuda kendisine henüz kesin bir yön belirleyemediğini kaydetti.

Doğru yöndeki önceliklerin iklimin korunması ve sosyal adaletin yanı sıra eğitim olduğuna dikkati çeken Özdemir, öğrencilerin üniversiteye gidebilmeleri için ailelerin maddi durumlarının ya da mesleklerinin etken olmaması gerektiğini belirtti.

Çocuklara gün boyunca bakım verebilecek yeni yerlerin açılması gerektiğini, bunun için de gelecek 2 yıl için 5,3 milyar avronun gerekli olduğunu savunan Özdemir, tüm gün boyunca eğitim veren okulların artırılması için 4,8 milyar avro yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

Daha fazla eğitim yeri yaratılması için de ayrıca 2,4 milyar avronun gerekli olduğunu belirten Özdemir, ilk öğretimin de ücretsiz olması gerektiğini kaydetti.


aa

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri