Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve 'O' dosya Ankara'da

27.10.2010 18:36
Darbe planlarıyla ilgili soruşturma dosyası Ankara'ya gönderildi.

Eski Kuvvet Komutanları Özden Örnek, İbrahim Fırtına ve Aytaç Yalman hakkında 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya çalışmak' suçlamasıyla İstanbul'da yürütülen soruşturma dosyası, Ergenekon bağlantısı bulunamadığı gerekçesiyle verilen yetkisizlik kararı ile Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile eski Jandarma Komutanı Şener Eruygur hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2004 yılında darbe planladıkları iddiasıyla inceleme başlatmıştı. Soruşturmanın Özden Örnek'e ait darbe günlükleriyle ilgili bölümü, Ergenekon bağlantısının araştırılması için ayrılarak İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine gönderilmişti. "Ayışığı", "Sarıkız", "Yakamoz" ve "Eldiven" darbe planıyla ilgili olarak eski kuvvet komutanlarının, 5 Aralık 2009'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve soruşturmayı başlatan Ergenekon savcıları tarafından ifadesi alınmıştı. "Darbe Günlükleri"ne ilişkin soruşturma yaklaşık bir senedir özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca yürütülüyordu.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından yürütülen soruşturma dosyası yaklaşık 4 ay önce Balyoz soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Ergül'e verilmişti. Ergül dosyayı inceledi ve 26 Ekim 2010'da verdiği kararda Fırtına, Yalman ve Örnek'in "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ve 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet etmek"le suçlandıkları vurgulandı. Kararda suç tarihinin 2002 -2004 olarak belirtilerek, Ergenekon örgütü ile bağlantı kurulamadığı ifade edildi. Savcı Mehmet Ergül, suça isnat edilen konuların Ankara'da meydana gelmiş olması nedeniyle dosyayı Ankara özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.

CİHAN

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri