Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öz'e destek yağmuru

23 Temmuz 2008 / 17:01
Terör Örgütü Ergenekon Soruşturmasını Yürüten Savcı Zekeriya Öz'e Her Kesimden Destek Yağıyor.
Terör örgütü Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz'e her kesimden destek yağıyor.

Öz'e destek olmak amacıyla internette yayınlanan bildiriye; işçiden memura, gazeteciden öğrenciye her kesimden yüzlerce kişi imza attı. Kısa süre önce imzaya açılan bildiriye şuana kadar farklı meslek ve yaş gruplarından 5 bin kişi imza attı.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde Girişimi www.durde.org sitesinden bir bildiri yayımlayarak, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriye Öz'e destek cağrısında bulundu. Öz'ü Türkiye'deki en cesur savcılardan biri olarak nitelendirilen bildirinin altına kısa sürede 5 bine yakın kişi imza attı.

"Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e destek kampanyası" başlığıyla yayınlanan bildiride, "Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz bu ülkenin cesur insanlarından biri olduğunu kanıtladı. Şemdinli Davası savcısının akıbetine aldırmadan, daha geniş kapsamlı bir soruşturmayı başlattı ve giderek derinleştiriyor." deniliyor.

Ergenekon davasının basit bir 'çete' davası olmaktan çıktığının vurgulandığı bildiride: "Darbeci bir terör örgütünün devletin tepelerine kadar yayılan uzantılarına ulaşmaya başlamış ve ülkeyi demokratikleştirme mücadelesinin önemli bir parçası olmuştur." ifadelerini yer veriliyor.

Türkiye bugüne kadar darbelerden ve darbecilerden çok çektiğinin ve en önemli nedeninin darbe yapmış hiç kimsenin bugüne kadar, soruşturmaya bile uğramadığının vurgulandığı bildiride, "Geçmişte darbecilerin holding yönetim kurullarına getirilmesi, "tabii senatör" yapılması, hatta Cumhurbaşkanlığı'na kadar yükselmesi ceza yerine bir de ödüllendirilen yeni darbecileri her zaman cesaretlendirdi. Ama ilk kez, darbecilik suçlamasıyla, üstelik henüz darbe olmamışken, ordunun en üst katlarında görev yapmış generallerin de aralarında bulunduğu kişiler sivil bir savcı tarafından sorgulanıyor. Ergenekon Darbeci Terör Örgütü bağlantısı olduğu saptananlar birer birer, "paşa paşa" gözaltına alınıyor. Artık darbelerin ve darbecilerin soruşturmaya uğramayacağı, ceza almayacağı en azından "garanti" değil. Hiçbir darbe heveslisi artık rahat uyuyamayacak. "Pişman değilim, bugün olsa gene asarım" diyemeyecek." deniliyor.

Bildirinin devamı şöyle; "Bir demokrasi sınavı veriliyor. Savcı Öz bu sınavda neredeyse tek başına ter döküyor. Bu sürecin sonu şimdiden belli değilse de kapının aydınlığa açılması için çaba gerek. Cunta pisliğinden bütünüyle temizlenmiş yeni ve sivil bir anayasaya doğru ilerlemenin ilk adımı belki de bu sınavın sonucuna göre atılabilecek. Şimdi sınav verme sırası darbelere karşı olan büyük yığınların temsilcisi demokrasi güçlerinde. Hukuk zemininde yürütülen demokrasi mücadelesine 'sokağın sesi' de katılırsa darbeci güçlerin alt edilmesi ve darbelerin tarihe gömülmesi kolaylaşacak. DurDe Girişimi darbelere 'ama'sız karşı olan bütün yurttaşları Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e destek olmak için imza vermeye çağırıyor. Bir imza da sen ver. Ver ki ilk kez bir darbenin durdurulmasına katkımız olsun. Ver ki darbeler hayatımızın tatsız anıları olarak sadece demokrasi dersi kitaplarında kalsın. Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi"

Bildiri halen imzaya açık.


sondakika

Bu haber toplam 860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri