Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özel Kuvvetler İmralı'dan çekildi mi?

05.07.2010 01:13
İmralı'nın koşullarını iyileştirmek için birçok adım atan Türkiye'den yeni hamle.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 'Bordo Bereliler' olarak bilinen Özel Kuvvetler'i Ada'dan çekti. Genelkurmay 2. Başkanlığı'na bağlı 12 kişilik tim, Öcalan yakalandığından beri, yani tam 11 yıldır İmralı'da görev yapıyordu. Öcalan'ı artık jandarma koruyacak.

Akşam Gazetesi'nden Özlem Çelik'in bugünkü yazısında İmralı'da yapılan düzenlemeleri şu satırlarla anlattı:

'Abdullah Öcalan örgütü İmralı'dan yönetiyor' sözü nedense kimseyi şaşırtmıyor. AİHM'de devam eden davalarından ötürü Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine kısıtlama getiremeyen Türkiye, İmralı'nın koşullarını iyileştirmek için her türlü adımı atıyor.
Önce 'bana psikolojik baskı yapıyorlar' dediği Özel Harekatçı gardiyan polisler İmralı'dan çekildi, yerlerine infaz koruma memurları yerleştirildi. Ardından yalnız kalmasın diye İmralı'ya mahkumlar gönderildi... Bununla da yetinilmedi, cezaevi koşulları iyileştirildi.
Öğrendiğimiz son hamle hepsinden çok tartışılacak: TSK'nın Özel Kuvvetler Timi (Bordo Bereliler) de yaklaşık iki ay önce adadan çekildi.
Bundan böyle İmralı Adası'nı ve Öcalan'ı jandarma koruyacak...
Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Genelkurmay açıklama yapacaktır.
Biz, Bordo Bereliler İmralı'ya neden ve nasıl gitmişti, onu anlatalım...
BORDO BERELİLER VE İMRALI
Önce Şemdin Sakık... Ardından Abdullah Öcalan... Bordo Bereliler (Özel Kuvvetler mensubu askerler) bu iki özel operasyonla hafızalara kazındı...
PKK lideri Öcalan'ı, 1999 Şubat'ında Kenya'dan Türkiye'ye getiren uçakta yanında Bordo Bereliler vardı. Ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı İmralı'ya onu botla götüren de onlardı.
Doğrudan Genelkurmay 2'nci Başkanı'na bağlı olan Özel Kuvvetler mensubu 12 kişilik tim, Öcalan yakalandığından bu yana -11 yıldır- İmralı'da görev yapıyordu. Ta ki, Genelkurmay Karargahı'ndan gelen 'adayı boşaltın' emrine kadar...
Görevleri, İmralı Adası ile Öcalan'a yönelik her türlü saldırıyı bertaraf etmekti...
Bordo Bereliler, farklı sınıf ve rütbelerdeki subay ve astsubaylardan oluşuyor.  Özel Kuvvetler mensubu bu askerler, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesinde her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte yetiştiriliyorlar. Yurtiçinde ve yurtdışında eğitim alıyorlar.
Hayatı idame eğitiminden denizde sağ kalmaya, göğüs göğse yakın muharebeden psikolojik harekata ve rehin kurtarmaya kadar 3.5 yıl boyunca her konuda eğitiliyorlar. Yabancı dil biliyorlar...
Eski adıyla Özel Harp Dairesi yeni adıyla Özel Kuvvetler, son zamanlarda Ergenekon davası nedeniyle hedef haline geldi. 'Islak İmza'dan, mahkeme kararıyla aranan Seferberlik Tetkik Kurulu'na, ihbar telefonlarıyla durdurulan mühimmat kamyonlarından Arınç'a suikast yapacağı öne sürülen subaylara kadar çok konuşuldu, çok tartışıldı...
Peki bütün bunların Özel Kuvvetler Timi'nin İmralı'dan çekilmesiyle ilgisi var mı? Yoksa bu da diğerleri gibi AİHM'e verilen taahhütler arasında mı? Yetkililerin bu soruları yanıtlaması gerekiyor..

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri