Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çevik Bir İsrail'e maille rapor vermiş

26.06.2009 10:57
Avni Özgürel isim vermeden Çevik Bir'in Genelkurmay'daki bilgisayarında, bir Ortadoğu ülkesinin üst düzey komutanına gönderdiği raporların ele geçirildiğini yazdı.
Emekli Orgeneral Çevik Bir'in Genelkurmay 2. Başkanlığı yaptığı dönemde İsrail Genelkurmay Başkanlığı'ndan üst düzey bir yetkiliye maille raporlar gönderdiği ileri sürüldü. Radikal yazarı Avni Özgürel önceki günkü yazısında isim vermeden Çevik Bir'in 28 Şubat sürecinin ardından himayesi altında olduğu bir ülkenin 'üzerine gelinmeyecek' garantisiyle köşesine çekildiğini ileri sürdü. Özgürel'in yazısı şöyle:

MESAJLAR BİLGİSAYARDA ...

Söz konusu kişinin bir dönem zirvesinde çalıştığı kurumun bilgisayar güvenliği konusunda ne durumda olduğunu yukarda yazdım. Ama o dönemde önemli ve sadece kurumun 'bir numara'sının bilgisi dahilinde bir tedbiri uygulaya geldiğini söylemem gerek... Tedbir şuydu: Akşamları herkes kurum dışına çıktıktan sonra bilgi işlem birimi elemanları istihbarat personeliyle birlikte bütün bilgisayarlarda kimin hangi dosyalar üzerinde çalıştığını kontrol edip ister kayıtlı ister silinmiş olsun, mutadın dışında bir şey gördüklerinde bunu ertesi sabah 'bir numara'nın önüne koyuyorlardı. İstisnasız bütün personeli kapsayan izlemeye kahramanımızın bilgisayarı da tabiydi elbette. Bir akşam elemanlar 'İkinci Adam'ın bilgisayarında mailleri kontrol ederken Ortadoğu ülkelerinden birinin en üst düzey askeri yetkilisiyle yazışmaya rastladılar:

KÖŞK'E ÇIKACAĞIM

“Benim bu Ağustosta İstanbul'a gitmem söz konusu. Aksi halde Ankara'ya işin başına gelmem mümkün değil. Sonrasında büyük kulis dönecek haliyle. Ertesi sene emekli de edebilirler. İki ihtimale göre planımı yaptım. Şayet emekli ederlerse cumhurbaşkanı olmayı düşünüyorum...”

DEPREM RESTİ SONU OLDU

Hikâye şöyle sonlandı: Kahramanımız beklendiği gibi ve teamüle uygun olarak İstanbul'a gitti. Bir numara ve onun destek aldığı diğer önemli kişiler 'Bundan kurtulmamız lazım' dediler ve onu emekliye sevk etmeye karar verdiler. Ancak tam bu sırada merkez üssü Adapazarı olan deprem İstanbul'u da vurdu... Onbinlerce insan enkaz altında yardım beklerken bir zamanlar kurumunun göz bebeği olan kişi 'fırsat bu fırsat' diyerek Ankara'ya sıkıyönetim ilanı için şantaj yapıyor 'Sıkıyönetim ilan edin kurtarayım İstanbul'u' diyordu. Dediği yapılsa olağanüstü halin gereği olarak hakkındaki emeklik kararı yürürlükten kalkacak önü bir daha engellenemeyecek şekilde açılacaktı. Köşeye sıkışmıştı 'Bir numara' ama kısa bir tereddütün ardından resti görmeye karar verdi. Kahramanımızın emeklilik tebligatı yazılıp zarflandı ve görevi devralacak kişinin eline verilip yollandı...

Cumhurbaşkanı olmayı denedi... Sonra ödüller aldığı ülkelerin himayesinde hiçbir şart altında üzerine gelinmeyeceği güvencesiyle köşesine çekildi...

Yenişafak
Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri