Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÇÜLERİ GAZZE'YE GİRDİ

31.12.2009 22:56
'Gazze'ye Barış Yürüyüşçüleri'nden 84'ü, günler süren engellemelerden sonra Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in eşinin devreye girmesiyle sağlanan özel izinle Gazze'ye girdi.

"Gazze'ye Barış Yürüyüşçüleri"nden 84'ü, günler süren engellemeden sonra Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in eşinin devreye girmesiyle sağlanan özel izinle geldiği Gazze'de, İsrail işgalini protesto etti.

Gazze'ye dün gece Refah'tan girmeyi başaran 43 ülkeden barış yürüyüşçülerinin arasında 5 Türk kadını da bulunuyor. Gelenlerden Tuba Nur Sönmez, annesinin bastonuyla birlikte onca yolculuğa katlandığını belirtirken, "Tüm bu insanlar bizim yanlarında olduğumuzu bilsinler istedik" diye konuştu.

Hamas hükümetinin bazı bakanları, Gazze'ye Özgürlük Hareketi üyeleri ve bazı Gazzeliler tarafından karşılanan Barış Yürüyüşçüleri, öğle saatlerine doğru bir konvoyla Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki Erez sınır kapısına yaklaşık 300-400 metre mesafedeki, Gazze tarafında pasaport işlemlerinin yapıldığı alanda protesto gösterisi düzenledi. Ellerinde Filistin bayrakları olan, boyunlarında Filistinlilerin simgesi atkılar takan, "Gazze'ye Özgürlük" ve "Yaşasın Filistin" gibi sloganlar atan grup, alana varmadan önce birkaç yüz metrelik bir yürüyüş de yaptı.

Gösteride konuşan fiili Hamas hükümetinin Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Ahmed El Kurd, işgale karşı gelen, bu doğrultuda kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. El Kurd, "Bu da gösteriyor ki, biz Gazze'de yalnız değiliz, dünyada birçok dostumuz var" dedi.

El Kurd, İsrail'in geçen yilki askeri operasyonuna da değinerek, o savaşta yer alan askeri ve siyasi tüm İsrailli liderlere "savaş suçlusu" diye seslendi ve "Bugün bugün sizin evlerinizde oturduğunuz son gündür. Uluslararası mahkemelerde hesap vereceksiniz" diye konuştu.

Gazze'de savaşta öksüz veya yetim kalan çocuklar adına konuşma yapan bir kız çocuğu da, İsrail'in insan haklarıyla ilgili her türlü yasa ve kuralı ihlal ettiğini ve Filistinlilere etnik temizlik uyguladığını söyledi. Son savaşa katılan askerler, özellikle pilotlar için suç duyurusunda bulundukları belirten kız çocuğu, bu kişilerin "savaş suçlusu" ilan edilmesini istedi.

İsrail ablukasının kaldırılması ve Gazzelilere normal yaşam haklarının tanınması çağrısında bulunan Gazzeli küçük kız, çocukların korunması ve onların psikolojik sorunlarının giderilmesi amacıyla da uluslararası kamuoyundan acil bir proje hazırlanmasını istedi.

Gazze'ye gelen barış yürüyüşçülerinden Özden Sönmez de konuşmasında "Biz hep sizlerle birlikteyiz. Bu haksız işgale sonuna kadar karşı duracağız" diye seslendi. Barış için el ele vermek gerektiğini söyleyen Özden Sönmez, ayrıca Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü için de ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtti.

Özden Sönmez'in kızı Tuba Nur da AA muhabirine Mısır'da çok güçlüklerle karşılaştıklarını anlattı. "Mısır'de adeta boğulduk... Bizi otellerimizden dışarı çıkartmadılar. Her adımda arkamızda polis vardı" diyen Tuba Nur Sönmez, taksiye bindiklerinde bile polisin şoförden ruhsat aldığını, nereye gidip ne yaptıklarını öğrenmek istediğini ifade etti.

"Gazze'ye geldik, nefes aldık" diye konuşan Tuba Nur Sönmez, "Bütün bu insanlar bizim yanlarında olduğumu bilsinler istiyoruz" dedi.

Gazze'ye Özgürlük Hareketi destekçileri arasında yer alan iki Türk genç kız ise ailelerinin haberi olmamasına rağmen, işgale karşı koymak ve Gazzelilere desteklerini göstermek amacıyla geldiklerini ifade ettiler.

-NETUREİ KARTA HAHAMLARI DA YENİDEN GAZZE'DE-

Siyonizme karşı kesin tavırlarıyla bilinen ve İsrail'i devlet olarak tanımayan Neturei Carta hareketinden 4 haham da yeniden Gazze'deydi.

Haham Dovid Weiss, İsrail'in Filistin toprakları üzerinde bir devlet kurduğunu belirterek, bunun için Filistin halkından, özellikle de geçen yılki savaştan dolayı ağır saldırılara maruz kalan Gazzelilerden özür diledi.

"İsrail devletinin silinmesi için" dua eden Haham Weiss, Tevrat'a göre Yahudi halkı için bir devlet kurulmaması gerektiğini ifade etti ve İsrail'i "kötü şeytan" diye nitelendirdi.

İsrail'in dünya Yahudilerini temsil etmediğini söyleyen Haham Weiss, "İsrail'in işgaller ve katliamları Yahudi ismi altında kullanarak yapmasının da Tevrat'a aykırı olduğunu ve dünyaya da Yahudileri kötü gösterdiğini" belirtti.

Kendisi de Amerikalı bir Yahudi olan 61 yaşındaki Rochelle Towers ise Gazze'nin dünyadan izole edilmesinin ve Gazze'ye yapılan saldırıların ne ahlaka, ne yasalara, ne uluslararası kurallara uyduğunu, bunların hepsinin ayrı ayrı suç teşkil ettiğini söyledi. 83 yaşındaki Amerikalı Elen Rasser da özellikle ABD ve İsrail'den Hamas'ı yasal bir örgüt olarak tanımasını ve onunla konuşmasını istedi; "Filistin halkının bir temsilcisi olarak bunu hak ediyorlar çünkü" dedi.

Barış yürüyüşçüleri, Gazze'de yetim çocukları, özellikle son savaşta dul kalmış kadınları ziyaret edecekler, diğer bazı etkinliklere katılacaklar. Barış yürüyüşçülerinin Gazze'de iki gün süreyle kalma izni alabildikleri de belirtildi.

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri