Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök: "Bu bir insani facia"

05 Ocak 2009 / 19:29
İsrail'in saldırılarını değerlendiren Emekli Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, orantısız bir güç kullanıldığını ifade ederek, Gazze fotoğrafını "Bu bir insani facia" şeklinde yorumladı.
Eski Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkek memleketi Manisa'yı ziyaret etti.

Vali Celalettin Güvenç tarafından Valilik binası önünde karşılanan Özkök Paşa'ya, Valilik makamı koridorunda içinde Mesir macununun da bulunduğu bir hediye paketi verildi.

Özkök Paşa, Valilik Özel Defteri'ni imzalamasının ardından İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özkök Paşa, "Bu konularda önemli bişey söylemek için bütün bilgileri bilmek lazım. Ben biliyorsunuz emekli bir orgeneralim. Sizler ne kadar takip ediyorsanız ben de o kadar takip ediyorum. Tabi bu harekatta bütün can veren insanlara çok üzülüyoruz. Hepsine Allah rahmet eylesin diliyoruz. Bu çok acı verici bir durum. Bütün Türkiye'nin gösterdiği reaksiyonu görüyoruz. Her yerde mitingler yapılıyor. Hükümetin bu konuda insiyatifleri var, bunları izliyoruz. Umarız ki kısa sürede bir ateşkes ilan edilir ve taraflar arasında bu gibi olayların tekrar etmeyeceği bir durum doğar." dedi.

İsrail'in orantısız bir güç kullandığını belirten Özkök Paşa, "Bir tarafın tayyaresi var, istihbaratı var, eğitimli askerleri var, öbür tarafın şeyleri var ama tabi bu işlerde sadece bir tarafı suçlamak, bir tarafı haklı bir tarafı haksız görmek biraz zor. Bu işin grileri de vardır. Yani iki tarafı da dikkate almak lazım. Her ülke bir harekatı yaparken belli riskleri, belli reaksiyonları göze alır ama bunun için de kendisi bazı sebepler ileriye sürmesi lazım. Bu inançlarını ortaya koyar. Bunlar da Güvenlik Konseyi'nde konuşuluyor, basında konuşuluyor. O bakımdan ben şu ülke haklı, bu ülke haksız demiyorum ama baktığımız zaman kullanılan kuvvetin oranı öbür taraf Hamas'a göre çok fazladır. Öyle orantısız bir güç." diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri