Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök: 'Laiklik bize din olarak öğretildi'

30.10.2010 01:21
Hürriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, bugün yaşananların nedenleri arasında laikliğin aşırı derecede din haline getirilmesi olduğunu söyledi

Emrah İriç'in haberi

Hürriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök yaptığı özeleştiriler ile gündemeye gelmeye devam ediyor.

'Yayın yönetmenliği görevini bıraktıktan sonra gençleştim' diyen Ertuğrul Özkök, laiklikten türban meselesine kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

Özkök, bugün yaşananların nedenleri arasında sadece 'irtica hortluyor' diyenlerin olmadığını, laikliğin aşırı derecede din haline getirilmesinin de etkisinin olduğunu söyledi:

Özkök 'Cumhuriyetin ilk yıllarında öyle bir laiklik şeyi ile büyüdük ki... Ama bu bizim kahabatimiz değil, böyle eğitim aldık. Bize bu öğretildi' derken şimdi kendisinin de fikirlerinin nasıl değiştiğini şu cümlelerle anlattı: 

'Yıllar geçince hepimiz; şimdi ben türbana 20 sene önce baktığım gibi bakmıyorum. Bu herkes için geçerli. Ahmet Hakan gençlik yıllarındaki sloganlarını anlatıyor. Okuyorum görüyorum. Türkiye herşeye rağmen kendi çözümlerini bulabilen bir ülke... Türkiye umulmayan zamanlarda güçlü liderler çıkarmayı başarmış. Adnan Menderes, Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ecevit şimdi de Erdoğan... Demokrasimiz herşeye rağmen gelişiyor. Kaçtane darbe geçirdik. Şimdi askerler yerine tordu. Oturması gereken yere oturdu. Bu artık askerlerin de menfaatine.'

Özkök'e göre Türkiye'nin iki büyük meselesi var. Biri din meselesi ve bu mesele rayına oturmak üzere. Bu süreçte laikler gibi dindarlar da kendilerini gözden geçirmeli. İkinci büyük mesele ise Kürt meselesi. Bu sorunun gurur kırıcı olsa bile en kötü çözüm çözümdür diyerek bir çözüme gitmek gerekiyor.

Moralhaber.net

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri