Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök mezarlıkta hoca oldu

11.03.2009 15:54
Çetin Emeç'in anma töreninde konuşmalar yapılmış sıra duaya gelmişti
Çetin Emeç'in anma törenine hoca gelmeyince Hürriyet Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök kendi iPhone'undan Fatiha duası dinletti. Peki IPhone'dan Fatiha duası dinletmek caiz midir?

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 19 yıl önce hayatını kaybeden Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç için dün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda bir anma töreni düzenlendi.

Emeç'in ailesinin, gazetecilerin ve arkadaşların katıldığı törenin sonunda ilginç bir olay yaşandı.

HOCA GELMEDİ ÖZKÖK İMDADA YETİŞTİ

Konuşmalar yapılmış artık dua faslına geçilmişti ki Kur'an okuyacak hocanın törene gelmediği anlaşıldı. Herkes "E ne olacak şimdi?" diye birbirine bakıyordu. Fakat Özkök çoktan bir çare bulmuştu. IPhone'unu çıkardı ve "play" tuşuna bastı. Cihazdan Fatiha Duası'nın sesi yükseldi.

FATİHA'YI ERCAN SAATÇİ YÜKLEMİŞ

Özkök o anı şöyle anlattı:

"Anma törenine hocanın gelmediğini anladık. Aramızdan biri duayı okutsun diye düşündük. O da olmadı. Benim de telefonuma damadım Ercan (Saatçi) 'fatiha' kaydetmişti. O aklıma geldi. Ben de onu dinlettim" dedi.

İLAHİYATÇI ATEŞ: BUNLAR DOĞRU DEĞİL!

Aslında adet olarak mezarlıklarda "Yasin'i Şerif" suresi okunur. Onun ardından da hoca ölü kişinin ruhuna "El Fatiha" der ve orada bulunanlar Fatiha suresini okur...

İnternethaber'e konuşan ilahiyatçı Süleyman Ateş bunu doğru bulmuyor. "Peygamber efendimiz zamanında Kur'an okunmamıştır. Peygamberimiz sadece 'ölünün arkasından iyi dileklerde bulunun' demiştir. Kur'an okumak sonra adet oldu. Son 100 senedir de Yasin'i Şerif okunuyor" dedi.

IPHONE'LA FATİHA DİNLETMEK CAİZ MİDİR?

"Peki IPhone'le Fatiha suresi dinletmek caiz midir hocam?" diye sorduğumuzda Ateş hoca ateşlendi: "Bunlar din değil. Fatiha'nın anlamına bakın. Hiç cenazeyle, ölüyle alakası yok" diye kızarak söylendi.

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri