Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök Paşa köşkte

10 Temmuz 2008 / 13:02
Ankara gündemini tekrar hareketlendiren Gül-Özkök görüşmesi için Özkök Paşa, Köşk'e yarım saat önce geldi!
Ankara'da sürpriz görüşme! Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök ile bugün bir araya geliyor. Köşk görüşmenin "olağan" olduğunu duyursa da haber Ankara'nın gündemine bomba gibi düştü!

Eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yarın bir araya geliyor. Köşk'ün, Gül-Özkök görüşmesini duyurmasının ardından Ankara kulisleri kısa bir aradan sonra bir kez daha hareketlendi. Özkök Paşa, saat 11.30 sıralarında Çankaya Köşkü'ne geldi.

Gündem tam da İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu'na yapılan hain saldırıya kilitlenmişken gelen bu haber, Ergenekon'u tekrar hatırlattı. Hilmi Özkök, hatırlanacağı üzere emekli generallerin tutuklanmasıyla ilgili, ilginç açıklamalarda bulunmuş, darbe girişimleriyle ilgili sorularını ise "böyle bir bilgim yok" açıklamalarıyla geçiştirmişti.Özkök'ün açıklamalarından
satır başları;

(...)Son zamanlarda ülkemizde
cereyan etmekte olan olaylar
halkta büyük bir endişe
yaratmıştır.

(...)Resmi bir aktörün, daha geç
olmadan, ortaya çıkıp, ortalığa
çekidüzen verecek bir hareketi,
halkı da arkasına alarak,
gerçekleştirmesi kaçınılmaz hale
gelmiştir. Kurumlar arası tesanüdü
kimin sağlayacağı Anayasa'da
açıkça belirlenmiştir.”
Köşk'ün ince hesabı
Ankara'daki senaryolara göre, Gül bu görüşmeyle özellikle CHP lideri Baykal'a karşı iyi bir gard almış olacak. Baykal'ın Cumhurbaşkanı da "akil adam değil, o da ülkedeki gerginliği düşüremez" eleştirilerine, sivil de olsa bir emekli paşayla hem de bir dönem Genel Kurmay Başkanlığı yapmış bir isimle yapılacak görüşme, akil adam arayışlarını da sonlandırmış olacak.

Özkök öneride bulunmuştu!
Eski Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, Ergenekon Soruşturması ve gündeme ilişkin Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunmuştu. Özkök'ün kafalarda soru işareti bırakan bu değerlendirmesinde, sorunun çözümü için "resmi bir gücün devreye" girmesini istedi ve bu gücün arkasına halkı alması gerektiğine işaret etmişti. Tartışma yaratan bu sözlerin ardından Bila, ertesi günkü yazısında Özkök'ün sözlerinin farklı algılanmaması gerektiğine işaret etmiş ve "resmi güç" önerisinin içinde Köşk'ünde bulunabileceğini ifade etmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri