Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök'e 3 Kez Suikast Yapılmış?

29 Temmuz 2008 / 08:07
Helikopterinin parçası söküldü üç kez ölümden döndü. Eruygur onu kurtaranı soyundurdu.
Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ün bugüne kadar ortaya çıkmayan bir suikast girişiminden kurtulduğu Ergenekon iddianamesinde ortaya çıktı. Plana göre Özkök'ün helikopteri sabote edilecek, olaya kaza süsü verilecekti
Ergenekon İddianamesi'nin satır aralarında ilginç ayrıntılar yer alıyor. Operasyon kapsamında tutuklanan gazeteci Hayrullah Mahmud'a ait İstanbul Beşiktaş'ta bulunan adresinde yapılan aramada el konulan dökümanlar arasında ilginç bir bilgi yer aldı. 1'den 10'a kadar numaralandırılmış dökümanların '6.numaralı' belgesinde, bugüne kadar ortaya çıkmayan bir suikast girişimine yer veriliyor. Özkök'ün Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu 2000-2002 döneminde Siirt'te öldürülmeye çalışıldığı bilgisinin yer aldığı notlarda şu ifadeler yer alıyor:

KORUNDUĞUNU BİLMİYORDU

"Özkök'ün başarılı olması istenmiyordu. Kıvrıkoğlu ve ekibinin emriyle Siirt'te birlik denetimleri sırasında helikopterine bir gün öncesinden parça sökülerek sabotaj yapılan ancak sabah teknisyen kontrolünde ortaya çıkmayan olay. Fakat bu olayı takip eden özel kuvvetler personeli Özkök gibi ordu içerisinde para yemeyen ve temiz bir komutanın varlığının istenmesi sebebiyle kendi bilgisi dışında bu birim tarafından korumaya alınmıştır. Başına bu işler geleceği bilindiğinden dolayı bu personel görevli olmadıkları halde bu korumayı sağlıyorlardı. Bu koruma sırasında da helikoptere yapılan sabotajı tim personeli tespit etti ve sabah Özkök'ün helikoptere bineceği sırada bu tim personeli komutanı çekerek diğer helikoptere binmesini sağladı. Sabotaj yapılan helikopter kalkması sonrasında iki dakika sonra yere acil iniş yaptı."

İKİNCİ SUİKAST GİRİŞİMİ
Özkök'e ikinci suikast girişimi De 2004 Şubat ayında Genelkurmay Başkanlığı döneminde düzenlendi. Suikast ihbarı ise o dönemde ABD'nin Ankara Büyükleçiliği'nde görevli Martin Rollinson tarafından yapıldı. Rollinson, ihbarı Özkök'e çok yakın olan bir kurmay albaya söyledi.

Söz konusu kurmay albay ise bu bilgiyi hızla Özkök'le yüzyüze görüşerek anlattı. Bu durum, kamuoyunda ihbarın üst düzey bir CIA görevlisi tarafından 3 Şubat 2004'te yapıldığı şeklinde yansıdı. Oysa Özkök'ü uyaran kişi o dgünlerde ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde Kara Kuvvetleri Askeri Ataşesi olarak çalışan Martin Rollinson'dan başkası değildi.

Org. Eruygur Suikasti ihbar eden Amerikalı'yı soyundurdu

2004 Şubat'ında Org. Özkök'e suikast ihbarını yapan Amerikalı Martin Rollinson'u Mayıs 2004'te Jandarmalar yakalayıp giysilerini çıkartıp soydu ve alıkoydular. Rollinson'a bu yapıldığında Org. Şener Eruygur Jandarma Genel Komutanı'ydı. Mükemmel derecede Türkçe konuşan Rollinson, 2002-2005 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde Kara Kuvvetleri Ateşesi olarak görev yaptı. Albay Rollinson, Haziran 2005'te Amerikan Türk Konseyi Savunma Ödülü aldı. 2004'te ateşe görevinin yanı sıra Silopi'de "irtibat görevlisi" olan Rollinson Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile birlikte Ankara'dan ayrıldı.

3. SUİKAST GİRİŞİMİ

Üçüncü suikast girişimi ise İngiltere'den gelen bir telefon ihbarıyla engellendi. Telefon ihbarını alan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi hemen durumu Genelkurmay Başkanlığı'na bildirdi. Genelkurmay, ihbarla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşamadı. Ancak suikast girişiminin hangi gün olabileceğine dair kesin bilgi olmasa da bazı bilgilere ulaşıldı.

Bunun üzerine Özkök'ün etrafındaki koruma kalkanı arttırıldı. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı da harekete geçti ve Ankara Merkez Garnizon Komutanı Tümgeneral Fehmi Büyükbayram, Özkök'ün kullandığı güzergahı değiştirdi ve yoğun güvenlik önlemleriyle girişimi önledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri