Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök'ü uyardı ama kendi öldü!

05.12.2009 09:06
Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün sefertası ile evinden yemek götürmesi fikri Varımlı'ya ait.

Emekli Yarbay Diker, meslektaşlarına önemli bir çağrıda bulundu: "Bu bir demokrasi sınavıdır. Ülkenizi seviyorsanız elinizde ne kadar belge varsa Ergenekon savcılarına veriniz." Ergenekon'un; iş hayatı, medya, asker-sivil bürokrasi ve dış işbirlikçileriyle çok büyük bir organizasyon olduğunu vurgulayan Diker, "Ucu nereye dayanırsa oraya kadar gidilmeli." dedi.

DYP ve ANAP'ta milletvekilliği yapan emekli Yarbay Tevfik Diker, darbe girişimlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki çok sayıda general, subay ve astsubayı rahatsız ettiğini söyledi. "Darbeciler boşuna çırpınmasın, zafer demokrasinin ve yargının olacak." diyen Diker, ortaya çıkan bilgi ve belgelerin demokrasiden yana olan askerlerin eseri olduğu görüşünde. Demokrasiye müdahale planı olarak bilinen ıslak imzalı belge konusunda mektup yazan 'meçhul subay'ı örnek gösteren Diker, "Birçok insan cansiperane risk almasaydı bu noktaya gelinemezdi. Risk almazsak pislikler temizlenmez. Türkiye başladığı bu işi sonuçlandırmalı." dedi. Diker, meslektaşlarına önemli bir çağrıda bulundu: "Eski bir asker olarak emekli ve görevdeki bütün komutanlara demokrasi adına sesleniyorum. Ülkenizi seviyorsanız elinizde ne kadar belge varsa Ergenekon savcılarına veriniz. Yüce yargıya güvenin. Bu bir demokrasi sınavıdır; Türkiye için fırsattır."

Emekli Yarbay Tevfik Diker, Ergenekon'un farklı kesimlerle bağlantıları olduğuna dikkat çekti. Birkaç kişinin yargılanması ile bu yapının tasfiye olmayacağını savunan Diker, "Elli, yüz sanıklı dava ile Ergenekon'un birdenbire yok olacağını düşünmek safdillik olur. Ergenekon, iş hayatı, medya, asker-sivil bürokrasi ve dış işbirlikçileriyle çok büyük bir organizasyondur. Ucu nereye dayanırsa oraya kadar gidilmeli." ifadelerini kullandı. Darbe planlarının yapıldığı dönemde görevde olan kuvvet komutanlarının ifadeye çağrılması Ergenekon Davası'nda önemli bir aşama olarak görülüyor. Diker, bu gelişmeyi şans olarak değerlendirirken, "Darbeci zihniyetin yargıda hesap vermesi demokrasinin zaferidir." tespitinde bulundu. Sarıkız, Ayışığı gibi darbe planları ile yolsuzlukları deşifre ettiği bilinen eski Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı emekli Albay Ali Belgütay Varımlı'nın ölümü ile ilgili tartışma sürüyor. Diker, Varımlı'nın intihar etmediği görüşünde ısrarcı. Olaya Meclis'in el atmasını istiyor. Diker'in bir diğer talebi, Varımlı'nın arşivinin koruma altına alınması. Diker'in verdiği bilgilere göre eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün sefertası ile evinden yemek götürmesi fikri Varımlı'ya ait. Varımlı, özellikle darbe girişimlerinin tezgahlandığı Özkök'ün görev süresi boyunca zehirlenme kuşkuları taşıdığı için sefertasını önermiş. Özkök Paşa'nın bindiği helikoptere Siirt'te suikast planı yapıldığı iddiası da Varımlı tarafından kendisine aktarılmış.
ÖMER ŞAHİN - ZAMAN

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri