Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özkök'ün darbe itirafı iddianamede

06.08.2009 01:36
Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'ün ifadesi de Ergenekon'un 3. iddianamesinde yer alıyor.
Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün Ergenekon savcılarına verdiği ifade 3. Ergenekon iddianamesine girdi.

Özkök'ün, duyumunu aldığı darbe planlarıyla ilgili olarak o dönemki Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'u uyardığı ortaya çıktı.

Özkök'ün, "Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarından 2004 baharında haberim oldu. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım" şeklindeki ifadesi iddianamede yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök 27 Nisan'da, Ergenekon soruşturması kapsamında Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen'e tanık olarak ifade vermiş ve "Tanık olarak görevimi yerine getirdim. Objektik olarak bildiklerimi anlattım" demişti.

Tanık olarak ifadesine başvurulmasının beklenen bir durum olduğunu ifade eden Orgeneral Özkök, "Daha öncede belirtmiştim, böyle bir talep geldi. Cumartesi günü Cumhuriyet savcılarıyla İzmir Adliyesinde bir araya geldik. Bana devam eden soruşturmaya yönelik, ihtiyaçları olan bilgilerle ilgili sorular sordular. Ben de bildiklerimi objektif olarak ifade ettim" diye konuşmuştu.

"Adalet mülkün temelidir. Ben de tanık olarak görevimi yerine getirdim" diyen Özkök, soruşturma devam ettiği için kendisine yöneltilen soruların içeriğiyle ilgili açıklama yapmayacağını bildirmişti.
Bu haber toplam 908 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri