Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Özür dilenecek sorunumuz yok'

17 Aralık 2008 / 13:21
Erdoğan, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili Ermenistan'dan özür dileyen aydınlara sert tepki gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ermenilerden özür dileme kampanyasıyla'' ilgili olarak ''Herhalde onlar böyle bir soykırımı işlemiş olacaklar ki özür diliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir sorunu yok'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ile görüşmesinin ardından Swissotel'den ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin ''Sözde Ermeni olaylarına ilişkin bazı yazar ve akademisyenlerin başlattığı 'Özür Diliyoruz' kampanyası söz konusu. Bu konuda bir değerlendirmeniz olacak mı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Herhalde onlar böyle bir soykırımı işlemiş olacaklar ki özür diliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir sorunu yok. Yani eğer ortada böyle bir suç varsa suç işleyen özür dileyebilir. Ama ne benim ne ülkemin ne milletimin böyle bir sorunu yok.

Ülkeler arası münasebetlerse bu konuda Türkiye, tavrını çok açık ve net ortaya koymuştur. Göreve geldiğimiz andan itibaren gerek hava taşımacılığında Ermenistan'a kapılarını açan iktidarımızdır gerek Van gölünde Akdamar Adası'nda Ermeni-Ortodoks Kilisesini restore ederek hizmete açan, dünyaya açan Türkiye Cumhuriyeti'dir, iktidarımızdır. Bunu herhangi bir şey karşılığında yapmadık. Bunlar bir şeylerin işaretidir. Cumhurbaşkanımızın Türkiye-Ermenistan milli maçı sebebiyle davete icabet ederek Ermenistan'a gitmesi bir işarettir.

Yani yazarlar, çizerler böyle demiş diye, böyle bir kampanya başlatmış diye bu kampanyaya uymak, bunu kabul etmek bizim tarafımızdan kabul edilebilecek bir şey değildir. Ben şahsen başlattıkları o kampanyayı kabul etmiyorum, desteklemiyorum ve onun içinde de yer almam. Çünkü suç işlemedim ki özür dileyeyim. Suç işlersem özür dilerim. Böyle bir şey yok ortada. Tarihçilerin tartıştığı bir konu var ortada, bu tartışılıyor. Ben bu yazar çizerlerimizi de anlamakta doğrusu zorlanıyorum. Nasıl bir yaklaşımdır anlamak mümkün değil. Ve sadece ortalığı karıştırmak, huzurumuzu kaçırmaktan başka bir işe yaramaz. Ve atılan adımları da terse çevirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Bakın şu anda bazı sorunları çözmeye yönelik atılan adımlar var. Ve burada şimdi tam tersine bazı adımlar atılıyor. Bunlar yanlış şeyler, yanlış girişimler diye düşünüyorum. Ve altını çizerek tekrar söylüyorum, olaylara iyi niyetle yaklaşmak başka bir şeydir, özür dileme olayı ancak kişileri bağlar. Bir suç işlenmişse bu suçu işleyen kalkar özür diler. Ortada böyle bir şey yokken böyle bir özür dileme olayına girmeyi ben mantıksız buluyorum, kusura bakmasınlar.''

-BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI-

Erdoğan, AK Parti'nin belediye başkan adaylarının kesinleşip kesinleşmediği sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Yoğun bir şekilde onun üzerinde çalışıyoruz. Bugün Konya'da üç ilimizin mevcut büyükşehir belediye başkan adaylarını açıklayacağız. Pazar günü öyle zannediyorum İstanbul'da iki tanesini açıklayacağız. Pazartesi günü de yoğun bir çalışmamız olacak. 46 ilin temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırma neticeleri geliyor. Tüm gün onlar üzerinde çalıştıktan sonra bitirebildiklerimizi peyderpey hafta boyu açıklamaya devam edeceğiz. Ve 3 Ocak'ta da şu anda belediyeleri bizde olmayan yerlerin çalışmalarını tamamlayıp onları da açıklamaya devam edeceğiz. Yani süratle işi bitirmenin gayreti içindeyiz. Fakat tabanımıza tamamıyla bu tespitleri oturtabilmek için teşkilatımızın temayüllerini almak, ondan sonra halkımızın bu noktadaki beklentilerine cevap teşkil edecek kamuoyu araştırmalarını bitirmek istiyoruz. Yani bunları alalım, kamuoyuyla bütünleşerek adaylarımızı açıklayalım istiyoruz.''

 

Gazetecilerin kültüründe ayakkabı fırlatmak var mı bilmiyorum. Ben bu tür eylemi asla doğru bulmuyorum. Gazetecinin silahı dilidir. Orada o gazeteci Bush'u dili ile köşeye sıkıştırmalıydı."

BAŞBAKAN ERDOĞAN, KONYA'YA GİTTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ''ATA'' ile saat 12.35'te Konya'ya gitti.

Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Ankara Vali Yardımcısı Fevzi Güneş ve öteki ilgililer uğurladı.

Başbakan Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Konya'ya gitti.

Kaynak:
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri