Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Pahalı Hastalıkların Tedavisinde Yeni Düzenleme

15 Ekim 2008 / 17:20
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerde yapılacak organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için bir düzenleme yaptıklarını belirtti
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerde yapılacak organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için bir düzenleme yaptıklarını belirterek, "Organ nakli, kalp ameliyatları ve kanser tedavileri için vatandaşlar tarafından hiç para ödenmeyecek. Kuralı öyle koyuyoruz" dedi.

Masrafı yüksek ve kaçınılmaz hizmetlerin, vatandaştan 5 kuruş alınmadan verileceğini ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Özel sektörden hizmet alma konusunda 30 liralık tedavi için cebinizden 10 lira ödeyebilirsiniz. Bunlar imkan dahilinde olabilir, ama organ nakli için 20 bin, 30 bin, 50 bin, 100 bin ödemeyi vatandaşımızın yüzde 95'i yapamaz. Bu gibi masrafı yüksek ve vatandaş için kaçınılmaz hizmetler, vatandaşımızdan 5 kuruş alınmadan verilecek. Bunu özel sektör de yaparsa bu şekilde olacak.Organ naklini gerçekleştiren iki özel hastane ve iki vakıf üniversitesi yöneticileriyle görüştüm. Prensiplerimizi onlara açıkça anlattım. Sosyal Güvenlik Kurumumuzla bunu nihayete erdireceğiz. Organ nakli yaptıracak vatandaşlarımızın ceplerinden para vermesini kabul etmiyoruz, edemiyoruz. Zaten imkanları sınırlı olan organ naklinde, aksi bir durum, özel sektör tarafından imkanı olan, parası olanın organ nakli yaptırması gibi sonuç doğurur. Bu da Hükümetimizin, şahsımın, sağlıkta dönüşüm programının ve Başbakan'ımızın kabul edemeyeceği bir şey. Meseleyi bu şekilde gerçekleştireceğiz."
Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri