Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Darbe tartışmaları Alevlendi

18.12.2009 08:10
Türkiye'de yazılı muhtıraların yerini sözlü muhtıraya bıraktığı günlerde askerin siyasetteki yeri bir kez daha yüksek perdeden tartışılırken, kardeş ülke Pakistan'da da darbe tartışmaları son sürat sürüyor

 

Pakistan'da Yüksek Mahkemenin üst düzey yetkililerin yolsuzluk davalarından muaf tutulmasını öngören af uygulamasını geçersiz ilan etmesinden sonra Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu da, Savunma Bakanı ve yaklaşık 250 üst düzey yöneticiye yurt dışına çıkma yasağı getirdi.

Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, bazıları 1990'lı yıllara kadar uzanan 8 bini aşkın yolsuzluk olayıyla ilgili davaların soruşturulmakta olduğunu ve yeniden dava açılacağını belirterek, bununla ilgili olarak 247 yetkiliye yurt dışına çıkma yasağı getirildiğini duyurdu.

Ancak söz konusu karar, ABD'nin, Taliban ve El Kaide ile mücadelede güçlü bir müttefik aradığı Pakistan'daki siyasi elit tabaka içinde huzursuzluğa yol açtı. Çünkü başta ABD'nin desteklediği Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari olmak üzere bazı üst düzey yöneticiler geçmişte bu af uygulamasından yararlanmıştı.

Komisyonun hakkında soruşturma açtığı kişiler arasında kimlerin bulunduğu resmi olarak açıklanmadı. Ancak Pakistan haber ajanslarına göre listede İçişleri Bakanı Rahman Melik ve Savunma Bakanı Ahmed Muhtar da bulunuyor.

Muhtar, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, savaş gemisi alımında görüşmeler için Çin'i ziyaret amacıyla gittiği havaalanında ülkeyi terk etmesinin engellendiğini söyledi. Muhtar ile ilgili soruşturma konusu ise henüz bilinmiyor.

Yüksek Mahkeme tarafından 'geçersiz' ilan edilen söz konusu af uygulaması, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref tarafından 2007 yılında yürürlüğe konulmuş ve üst düzey hükümet yetkililerinin yolsuzluk davalarından muaf tutulmalarını öngörüyordu.

Pakistan'da üst düzey yöneticilere yurtdışı yasağı ve Yüksek Mahkemenin 'af uygulaması' iptaliyle siyasi karşıklığın arttığı ifade edilirken, Devlet Başkanı Zerdari'nin sözcüsü Farhatullah Babar, darbe iddialarının doğru olmadığını söyledi. Babar, ''Elbette ki bir darbe söz konusu değil'' dedi.

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri